Wuhan, epiqendra e krizës del nga karantina/ Qyteti në një festë spektakolare

Kina ka përfunduar masat e bllokimit të koronavirusit në Wuhan – 11 javë pasi ajo u bë epiqendra e asaj që është zhvilluar në një krizë globale.

Autoritetet kanë filluar të lejojnë 11 milion banorët e saj të udhëtojnë brenda dhe jashtë qytetit ku mbizotëroi pandemia, pa autorizim të veçantë.

Sipas rregullave të reja që kanë hyrë në fuqi që nga mesnata e së Mërkurës, njerëzve u lejohet të hyjnë dhe të dalin.

Një shfaqje nga të dyja anët e lumit Yangtze shënoi rastin, me rrokaqiejt dhe urat që rrezatojnë imazhe të animuara të punonjësve shëndetësorë që shërojnë pacientët.

Përgjatë argjinaturave dhe urave, njerëzit tundnin flamuj, duke brohoritur “Wuhan, le të shkojmë!” dhe kënduan himnin kombëtar të Kinës./tch