Wigemark pas vazhdimit të mandatit të EULEX: Mbetemi të përkushtuar për drejtësi

Od ovog dana odnosi Bosne i Hercegovine i Evropske unije (EU) će se značajno intenzivirati, poručio je danas u Sarajevu šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU Lars Gunnar Wigemark nakon što je Odboru za vanjske poslove Evropskog parlamenta predstavljen "Paket proširenja Evropske komisije za 2019. godinu" ( Mustafa Öztürk - Anadolu Agency )

Shefi i EULEX në Kosovë, Lars-Gunnar Wigemark, ka mirëpritur vazhdimin e mandatit të këtij misioni.

“Mirëpres shkëmbimin e letrave në mes të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe Shefit të Diplomacisë Evropiane, Josep Borrell përmes së cilave është arritur pajtueshmëria për shtyrjen e mandati edhe për një vit të Misionit të EULEX në Kosovë gjatë Covid-19”, ka shkruar ai, transmeton Klan Kosova.

“Mbetemi plotësisht të përkushtuar në partneritetin tonë për drejtësi me të gjitha palët në Kosovë në këtë kohë kritike”.