Turqi, arrestohen 42 persona të dyshuar për lidhje me DEASH-in

Së paku 42 persona për lidhje të dyshuara me grupin terrorist DEASH u arrestuan në Turqi, theksuan sot burime të sigurisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjithsej 24 të dyshuar u kapën në operacione nga ekipet kundër terrorizmit në provincat Şanlıurfa, Diyarbakır dhe Bursa, theksuan burimet.

Të dyshuarit rekrutuan njerëz për grupin terrorist, u përpoqën të sjellin terroristë nga zonat e konfliktit në Turqi dhe zhvilluan takime organizative, theksuan burimet.

Armë, municione, libra, revista dhe materiale dixhitale u sekuestruan gjatë bastisjeve.

Sipas burimeve, në provincën jugore Osmaniye, 18 të dyshuar të tjerë të DEASH-it u arrestuan në operacione nga ekipe antiterroriste.

Të dyshuarit ishin të përfshirë në operacione propagandistike terroriste dhe materialet dixhitale u sekuestruan gjatë bastisjeve.

Në vitin 2013, Turqia u bë një nga vendet e para që shpalli DEASH-in një grup terrorist.

Vendi është sulmuar nga terroristët e DEASH-it disa herë, me 315 njerëz të vrarë dhe qindra të tjerë të plagosur në të paktën 10 sulme vetëvrasëse, shtatë sulme me bomba dhe katër sulme të armatosura.

Si përgjigje, Turqia nisi operacione antiterroriste brenda dhe jashtë vendit për të parandaluar sulme të mëtejshme.