Tërmeti e përmbytjet godasin Indonezinë; Pesë të vdekur në përmbytjet e kryeqytetit Xhakarta

Pesë njerëz kanë vdekur dhe mijëra janë detyruar të braktisin shtëpitë pas përmbytjeve në Indonezi ndërsa një tërmet ka tundur sot vendin.

Balta ka rrethuar pallatin presidencial, spitalin kryesor dhe zona të tëra të banuara në Xhakarta.

Shirat e rënda erdhën vetëm disa javë pasi 70 banorë të qytetit gjigand nën nivelin e detit vdiqën në disa nga përmbytjet më të rënda të vendit.

Sot një tërmet me magnitudë 5.9 tronditi lindjen e vendit duke u ndjerë deri në Australi.

Dy adoleshentë ishin mes pesë viktimave që u mbytën ose u vranë nga rryma elektrike, tha agjencia vendose e emergjencave.
Rreth 20,000 po qëndrojnë në strehat e emergjencës./tch