Rrëzohet një avion me futbollistë brazilianë

Një avion me 72 pasagjerë në bord, duke përfshirë lojtarët nga një skuadër braziliane të futbollit duke shkuar në Kolumbi për një finale të turneut rajonal, u prish në rrugën e saj për në aeroportit ndërkombëtar Medellín.

Kryetari i Medellin, Federico Gutierrez tha se është e mundur që të ketë të mbijetuar.

“Kjo është një tragjedi me përmasa të mëdha”, tha Gutierrez për Blu Radio në rrugën drejt vendit të ngjarjes në një zonë malore jashtë qytetit, ku avioni besohet të jetë rrëzuar pak para mesnatës sipas kohës lokale.

Ai gjithashtu tha se ambulanca dhe ekipet e shpëtimit janë në rrugë. Nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi aksidentin.

Aeroporti Medellin konfirmoi se avioni, i cili u largua nga Bolivia, po transportonte ekipin futbollistik të ‘Chapecoense’ nga Brazili jugore, i cii kishte planifikuar për të luajtur në finale në Copa Sudamerica kundër Atletico Nacional të mërkurën në Medellin.