Real Madridi mposht Stuttgartin

Real Madridi e ka nisur me fitore mbrojtjen e titullit në Ligën e Kampionëve. Të martën mbrëma në “Santiago Bernabeu”, Madridi fitoi 3:1 ndaj Stuttgartit.

Ndeshja i takoi xhiros së parë të fazës së ligës së Championsit.

Prej këtij edicioni Liga e Kampionëve zhvillohet me format tjetër. Faza grupore është zëvendësuar me fazën e ligës, ku paraqiten 36 skuadra.

Formati është i ri, por Real Madridi është i “vjetri”.

Fitorja ndaj Stuttgartit u arrit në minutat e fundit. Mjeshtri kroat, Luka Modriq krosoi nga këndi në minutën e 83-të, ndërsa Antonio Ruediger goditi saktë me kokë për 2:1. Modriqi bëri asistimin pak pas aktivizimit.

Fare në fund, në minutën e 95-të, supertalenti Endrick shënoi për 3:1. Ai debutoi me gol në Champions për Real Madridin.

Kylian Mbappe e shënoi golin e parë për Madridin në minutën e 46-të. Edhe për Mbappen ishte ndeshja e parë në Champions për Real Madridin.

Skuadra gjermane barazoi në 1:1 në minutën e 68-të, kur realizoi Deniz Undav.

Ndeshja ishte shumë e fortë dhe me shumë raste. Stuttgarti shfaqi mentalitet gjerman, duke mos u dorëzuar deri në fund. Por cilësia e madrilenëve bëri dallimin në fazën e fundit të ndeshjes.

Reali kështu i fitoi tri pikët e para në edicionin 2024/2025 të Championsit.