Mediat turke: Organizata terroriste e Gylenit e kishte paralajmëruar sulmin në Stamboll

Sulmi terrorist i cili ndodhi në një lokal në Stamboll, ishte paralajmëruar përmes një seriali të xhiruar nga organizata terroriste e Fetullah Gylenit, FETO.

Siç raportojnë mediat turke, sulmuesit që lanë të vdekur 35 persona dhe plagosën 40 të tjerë, ishin të veshur me kostume të Babadimrit, ndërsa në filmin në fjalë, një njeri i veshur me kostume të Babadimirit planifikon sulm terrorist.

Gjithashtu në episodin paraprak të këtij filmi e që është xhiruar nga organizata FETO, paralajmërohet edhe vrasja e ambasadorit rus në Turqi, gjë që ndodhi më 19 dhjetor në Ankara.