Mbi 414 mijë sirianë janë kthyer në shtëpi falë Turqisë

Ministri turk i Punëve të Brendshme, Süleyman Soylu, ka bërë të ditur se suksesi i operacioneve kundër-terroriste të Turqisë ka mundësuar kthimin vullnetar të mbi 414 mijë sirianëve në atdheun e tyre, raporton Anadolu Agency (AA).

“Falë sigurisë së ofruar nga operacionet tona ndërkufitare, deri më tani 414.061 sirianë janë kthyer vullnetarisht në vendin e tyre”, tha Soylu.

Sipas agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashkuara (UNICEF), “Turqia aktualisht strehon rreth 3,6 milionë refugjatë sirianë të regjistruar së bashku me afër 470 mijë persona të prekur nga kombësi të tjera”.

Siria është tronditur nga një luftë civile që nga viti 2011, kur regjimi sirian i Bashar al-Assadit u përplas në protestat pro-demokratike.

Sipas vlerësimeve të OKB-së, qindra mijëra persona janë vrarë dhe mbi 10 milionë janë zhvendosur.

Që nga viti 2016, Turqia ka kryer me sukses katër operacione kundër-terroriste përtej kufijve të saj në Sirinë veriore për të parandaluar formimin e një korridori terrori dhe për të mundësuar kthimin paqësor të vendasve.