Ballina Sport Futboll Gjermania, çerekfinalistja e dytë

Gjermania, çerekfinalistja e dytë

Gjermania e ka siguruar çerekfinalen në Kampionatin Evropian, pas fitores ndaj Danimarkës të shtunën mbrëma në Dortmund.

Gjermanët me ndihmën e madhe të tifozëve nga tribunat, arritën që t’i mposhtin danezët me rezultatin 2:0, në ndeshjen e 1/8 së finales.

Me të njëjtin rezultat, Zvicra e siguroi më herët çerekfinalen në fitoren ndaj Italisë.

Kai Havertz në minutën e 53-të dhe Jamal Musiala në minutën e 68-të, i shënuan golat e fitores për Gjermaninë, nikoqiren e Evropianit 2024.

Në këtë ballafaqim, Gjermanisë iu anuluan dy gola, kurse Danimarkës një.

Joachim Andersen ishte i pafat, pasi shënoi për Danimarkën dhe goli u anulua për pozitë jashtë loje, pas rishikimit të situatës në VAR.

Menjëherë në aksionin vijues, Andersen shkaktoi penallti. Nga 11 metra i pagabueshëm ishte Havertz që i dha epërsinë Gjermanisë.

Afro 20 minuta para fundit realizoi edhe Musiala për avancimin në çerekfinale.

Gjermania tani do të ballafaqohet me fituesen e ndeshjes Spanja – Gjeorgjia.