El Hadary, lojtari më i vjetër i Kupës së Botës në histori

Portieri i Egjiptit, Essam El Hadary, do të bëhet lojtari më i vjetër që do të paraqitet ndonjëherë në një Kupë Botërore, pasi 45-vjeçari u emërua në ekip për t’u përballur me Arabinë Saudite në Volgograd të hënën.

Ylli i Liverpoolit Mohamed Salah u emërua gjithashtu në formacionin fillestar ndërsa Egjipti është në kërkim të një fitoreje të parë në paraqitjen e tyre të tretë në finalet e Kupës së Botës.
Salah humbi 1-0 kundër Uruguait pasi kishte vrarë shpatullën e tij të majtë në finalen e Ligës së Kampionëve të muajit të kaluar.

Ai shënoi një penallti në humbjen 3-1 në Rusi.
El Hadary, i cili është 45 vjeçar njihet edhe me nofkën “Diga e Lartë”, luajti për Egjiptin në vitin 1996 – një vit para se bashkëshortja e tij egjiptiane Ramadan Sobhy të lindte.
Të dyja skuadrat kanë vetëm “krenari” për të luajtur, pasi që të dy janë eliminuar nga Grupi A, me Rusinë dhe Uruguajin tashmë kanë garantuar 16 ndeshjet e fundit.