Azerbajxhani dhe Armenia arrijnë marrëveshje për armëpushim të përkohshëm humanitar

0
Azerbajxhani dhe Armenia arrijnë marrëveshje për armëpushim të përkohshëm humanitar, i cili hyn në fuqi më 18 tetor në mesnatë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zgjedhjet në Zelandë, Ardern arrin fitore bindëse

0
Kryeministrja Jacinda Ardern ka fituar zgjedhjet në Zelandën e Re, e ndihmuar nga suksesi në betejën kundër Covid 19 për të fituar një shumicë...

Ushtria e Azerbajxhanit çliron nga pushtimi armen qytetin Fuzuli

0
Presidenti i Azerbajxhanit, İlham Aliyev njoftoi se nga pushtimi armen është çliruar qyteti Fuzuli dhe disa fshatra, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një fjalim drejtuar...

Erdoğan njofton zbulimin e rezervave tjera të gazit në Detin e Zi

0
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, njoftoi sot zbulimin e 85 miliardë metra kub shtesë të gazit natyror në Detin e Zi, pas zbulimit...

Çavuşoğlu: Armenia po kryen krime lufte

0
Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu deklaroi se Armenia vazhdon të kryejë krime lufte dhe të masakrojë civilët, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një...

Rritet në 13 numri i civilëve të vdekur në sulmin armen ndaj qytetit Ganja...

0
Prokuroria e Azerbajxhanit njoftoi se është rritur në 13 numri i civilëve që kanë humbur jetën në sulmin me raketa që Armenia kreu ndaj...

Akar: Vazhdojmë të qëndrojmë pranë vëllezërve tanë azerbajxhanas turq

0
Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar në një bisedë telefonike me homologun azerbajxhanas gjeneralin, Zakir Hasanov diskutoi për situatën e fundit në operacionin që...

Turqit azerbajxhanas në Britani protestë kundër sulmeve të Armenisë

0
Turqit azerbajxhanas që jetojnë në Britani të Madhe protestuan kundër bombardimeve të ndërmarra kohët e fundit nga Armenia ndaj vendbanimeve civile në Azerbjaxhan dhe...

Afrika Lindore, siguria ushqimore nën kërcënim nga pushtimi i rajonit nga karkalecat

0
Përderisa bota shënon Ditën Botërore të Ushqimit me synimin për të arritur "zero uri", miliona njerëz në Afrikën Lindore po përballen me rritjen e...

Protestë kundër regjimit të Assadit në qytetin jugor Daraa

0
Në Siri është protestuar kundër regjimit të Bashar al-Assadit në një qytet jugor nën kontrolln e regjimit, raporton Anadolu Agency (AA). Dhjetëra persona dolën në...