Erdoğan: Asadi është përgjegjës për sulmin ndaj kontingjentit humanitar në Halep

0
Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, akuzoi regjimin e presidentit sirian Bashar Al-Asad për sulmin ndaj kontingjentit humanitar në Halep, si dhe...

Leila de Lima, sekretarja e re e OKB-së

0
Senatorja filipinase Leila de Lima është zgjedhur sekretarja e re e përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, teksa mandati i Ban Ki-moon merr fund. Fitorja e...

“Udhëtimi drejt shpresës” arrin kulmin në 6 muajt e fundit

0
Numri i migrantëve që përpiqen të kalojnë ilegalisht në ishujt grekë me shpresën për një jetë më të mirë në Evropë, në gjashtë muajt...

Juncker kritikon anëtaret e BE-së që nuk pranuan refugjatë, meqë janë muslimanë

0
BRUKSEL (AA) – Presidenti i Komisionit Evropian (KE), Jean-Claude Juncker, ka kritikuar disa vende të caktuara anëtare të Bashkimit Evropian (BE) të cilat refuzuan...

Regjimi sirian dhe Rusia bombardojnë rëndë Alepon, së paku 45 viktima

0
Aktivistët sirianë thonë zonat e kontrolluara nga forcat kryengritëse në veri të Alepos, janë bombarduar rëndë gjatë natës së mbrëmshme. Observatori sirian për të drejtat...

Thirrje BE-së që të dënojë dhe të marrë masa urgjente për Islamofobinë

0
Shoqëria Civile ka kërkuar nga Bashkimi Evropian (BE) të njohë si racizëm dhe të dënojë Islamofobinë, raporton Anadolu Agency (AA). Rrjeti i Luftës kundër...

Vazhdojnë protestat e dhunshme në SHBA, vritet edhe një protestues

0
Një person është që qëlluar për vdekje në natën e dytë të protestave të dhunshme pasi u shënua një tjetër episod kur policia qëllon...

Egjipt, fundoset anija me 600 emigrant

0
Kreu i qarkut Mutubis pranë qytetit Kefr esh-Shejh, Ali Abdussettar, në një deklaratë për agjencinë zyrtare të lajmeve të Egjiptit, u shpreh se në...

Azerbajxhani prodhoi gjeneratën e re të avionëve pa pilot

0
Në njoftimin e Presidencës thuhet se presidenti Ilham Aliyev mori pjesë në prezantimin e avionit të ri pa pilot i prodhuar nga Ministria e...

Refuzohet azili për 3 ushtarët puçistë të ikur në Greqi

0
Komisioni për Azil Politik në Greqi refuzoi kërkesën për azil politik e 3 ushtarëve prej 8 puçistëve të cilët pas pjesëmarrjes në tentativën për...