Evropa 30 milionë euro për PKK-në

0
Edhe pse Bashkimi Evropian pranon se PKK është organizatë terroriste, ajo i ka mundësuar organizatës aktivitete të lira propagandistike dhe financiare në kontinent. Burimet...

Gjermania pro vazhdimit të marrëveshjes Turqi-BE për refugjatët

0
Ndihmë zëdhënësi i qeverisë gjermane, Ulrike Demmer, ka thënë se respektimi dhe vazhdimi i marrëveshjes Turqi-Be për refugjatët, është në të mirën e...

Gjermania mbështet organizatën terroriste PKK

0
Sipas një raporti të shërbimeve të brendshme të zbulimit të Gjermanisë, (Zyra Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës, BfV), të publikuar në muajin qershor, thuhet...

PE rekomandon pezullimin e përkohshëm të negociatave BE-Turqi

0
Parlamenti Evropian (PE) miratoi projektrezolutën e cila rekomandon ngrirjen e përkohshme të negociatave mes Turqisë dhe Bashkimit Evropian (BE) dhe e cila nuk ka...

Vidhen të dhënat personale të personelit të Forcave Detare Amerikane

0
Janë vjedhur të dhënat personale të 134.386 personave që ushtrojnë detyrën apo kanë ushtruar më parë në Forcat Detare Amerikane, raporton Anadolu Agency (AA). Në...

Ndërtime të vendbanimeve të reja të kolonve në pjesën e pushtuar të Jerusalemit

0
Qeveria izraelite miratoi ndërtimin e 500 njësive të reja banimi për kolonët izraelit. Ramat Shlomo është lagje ultra-ortodokse hebraike, që ndodhet pranë lagjes palestineze Shuafat....

Gjykata izraelite dënon një vajzë të mitur palestineze me 13 vite burgim

0
Gjykata izraelite të mërkurën ka dënuar një vajzë palestineze të moshës 16 vjeçare me 13 vjet e gjysmë burg nën akuzën se vitin e...

Zbulohet varri i një faraoni egjiptian 3.100 vjet i vjetër

0
Në qytetin Suhaxh të Egjiptit është zbuluar vendbanimi dhe varri i një faraoni që i përket vitit 3.100 para erës sonë, raporton Anadolu Agency...

Tërheqja e ankesës i mundëson Izraelit të procedojë me ligjin për ezanin

0
Ligji i cili parasheh ndalimin e përdorimit të autoparlantëve gjatë thirrjes për lutjen e muslimanëve në xhami (Ezan) javën e ardhshme mund të kalojë...

SHBA miraton shitjen e avionëve Boeing për Iranin në vlerë prej 20 miliardë dollarë

0
Administrata amerikane i ka lejuar kompaninë Airbus që ti shes Iranit më shumë së 100 avionë, raporton Anadolu Agency (AA). Në deklaratën për gazetarin...