Regjimi sirian dhe Rusia bombardojnë sërish spitalin në Aleppo

0
Të paktën dy bomba fuçi kanë goditur edhe sot spitalin më të madh në Aleppo të Sirisë. Sulmi është kryer nga aleatët Rusi -...

HRW: Ky është Guantanamo i Egjiptit

0
Egjipt, Kajro Autoritetet egjiptiane në burgun famëkeq al-Aqrab (Scorpion) kanë abuzuar me të burgosurit në mënyra të tilla që kanë çuar në vdekjen e tyre....

Izraeli paguan 20 milion dollarë kompensim për tragjedinë “Mavi Marmara”

0
Izraeli i ka paguar Turqisë 20 milionë dollarë kompensim për tragjedinë e Mavi Marmarasë, thanë burimet diplomatike turke. Më 20 gusht, parlamenti turk miratoi një marrëveshje...

1 Tetori shënon fillimin e Vitit të Ri Hixhri

0
Me 1 Tetor, pas perëndimit të diellit, shënohet dita e parë e kalendarit Hixhri, konkretisht fillimi i vitit 1438. Pasi që kalendari lunar është 11 - 12 ditë më...

Turqia, eksportuesi më i madh i miellit në botë

0
Turqia vitin e kaluar ka realizuar eksport të miellit me vlerë prej rreth një miliard dollarë, duke e bërë atë eksportuesin numër një në...

Aleppo, bombardohet spitali më i madh i qytetit

0
Së paku dy bomba barelë goditën spitalin më të madh në qytetin e Aleppos, në zonën e mbajtur nga forcat anti-qeveritare. q Lajmin e bëri...

Anija kozmike Rosetta përfundon misionin

0
PARIS (AA) – Misioni i anijes kozmike Rosetta, e cila ka zgjatur 12 vite, gjatë së cilës ajo u ul në kometën 67P/Churyumov-Gerasimenko, përfundoi...

Kinë, një person vret 19 njerëz pas grindjes me prindërit

0
Yunnan, Kinë Një person ka vrarë 19 persona pas një grindje që pati me prindërit e tij për cështje të hollash. Agjencia e lajmeve Xinhua, duke...

BE-ja përshpejton ratifikimin e marrëveshjes klimatike

0
Ministrat e bllokut 28-anëtarësh të BE-së kanë rënë dakord për të përshpejtuar ratifikimin e marrëveshjes klimatike në Paris. Gjermania dhe Franca e kanë vërtetuar...

Rreth 10 mijë persona janë vrarë nga sulmet ajrore ruse në Siri

0
Sulmet ajrore ruse në Siri kanë vrarë rreth 10.000 njerëz duke filluar që prej një vit më parë, tha sot një grup monitorimi, i...