Refugjatët vendosen në shtëpinë e fëmijërisë së Trumpit

0
Shtëpia e fëmijërisë e presidentit amerikan, Donald Trump, fundjavën e kaluar është marrë me qira për të akomoduar refugjatët. Organizata ndërkombëtare për luftën kundër varfërisë...

Zvicra tani me kurse për imamët

0
Universiteti i Gjenevës, duke filluar nga viti i ri akademik do të ofrojë kurse kualifikimi të mëtejmë për imamët. Pjesëmarrja është vullnetare dhe duhet...

20 universitete gjermane në mesin e më prestigjiozeve në botë

0
20 universitete gjermane janë aktualisht në mesin e 200 universiteteve më prestigjioze në botë. Universiteti Ludwig Maximilian (LMU) në Mynih, udhëheqë si institucioni arsimor më...

Nëpër shi dhe baltë, Rohingyat presin të marrin ushqim në kampet e refugjatëve

0
Qindra mijëra refugjatë Rohingya, shumë prej tyre gra dhe fëmijë janë duke pritur në radhë për të marrë paketa të ndihmave në qytetin Bazar...

Sot 56 vjet u ekzekutua kryeministri turk… arsyeja ishte rrënqethëse!

0
Kryeministri turk Adnan Menderes u ekzekutua sot e 56 vjet më parë. Ai u dënua me vdekje, pasi kishte sfiduar ligjet e mëparme, dhe kishte...

Tajfuni godet Europën juglindore, 8 të vdekur e shumë të lënduar

0
Një stuhi e fuqishme ka tronditur Rumaninë perëndimore, duke vrarë tetë persona dhe plagosur të paktën 67 të tjerë. Shumica e viktimave ndodheshin brenda qytetit...

Anglia deporton trafikantin shqiptar të kokainës

0
Ndaj një trafikanti shqiptar droge është marrë vendimi që të deportohet nga Anglia në Shqipëri. Sipas mediave britanike, 28-vjeçari Fatjon Gjini kishte hyrë ilegalisht...

Erdogan: Në OKB do të kërkojmë zgjidhjen e dramës së myslimanëve të Arakanit

0
Presidenti Rexhep Tajip Erdoan, përpara se të nisej për në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në Asamblenë...

Aktorja Jolie: t’i jepet fund dhunës ndaj myslimanëve Rohingya

0
Aktorja e  Hollivudit Angelina Jolie ka dënuar dhunën kundër myslimanëve Rohingya në Myamar. Ajo i bëri thirrje qeverisë dhe udhëheqëses së saj, fitueses së Çmimit...

Hamasi kërkon dialog dhe pajtim me grupet e tjera palestineze

0
Lëvizja palestineze e rezistencës Hamas sot deklaroi se ka shpërndarë Këshillin Drejtues në Gaza dhe se janë të gatshëm për negociata të pajtimit me...