Meksika pas tërmetit goditet edhe nga një uragan

0
Qendra nacionale amerikane për uragane njoftoi se pas tërmetit shkatërrues të premten, rajonin e Meksikës sot e ka goditur uragani Katia, transmeton Anadolu Agency...

Jemen, fluturakja pa pilot vret shtatë terroristë të Al-Kaedës

0
Të paktën shtatë pjesëtarë të organizatës terroriste Al-Kaeda janë neutralizuar në një operacion të avionëve pa pilot në qytetin Al-Beyda, në pjesën qendrore të...

Erdogan: Shtetet islame duhet të përpiqen së bashku për Arakanin

0
Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan ka thënë se shtetet islame duhet të bashkëpunojnë me të gjitha mundësitë për t'i dhënë fund dhunës ndaj...

Ezani që rrënqethë edhe historinë (Video)

0
Një video ku shihet një djalë i ri duke thirrur ezanin në pallatin e Alhambra në Grenada të Spanjës është shpërndarë gjerësisht në internet,...

400 mijë njerëz kërkojnë heqjen e Nobelit për Suu Kyi

0
Një kërkesë për shfuqizimin e çmimit Nobel për paqen ndaj Aung San Suu Kyi në “change.org”, ka grumbulluar deri më tani 400 mijë nënshkrime. Ajo...

Arabia Saudite ndërpret çdo komunikim me Katarin

0
Arabia Saudite ka ndërprerë çdo dialog dhe komunikim me Katarin, me arsyetimin se mediat e këtij shteti raportuan të pavërteta për bisedën telefonike ndërmjet...

Uragani “Irma“ – Eksod në Florida

0
Nga të dyja anët e gadishullit banorët po përgatiten për skenarin më të rrezikshëm. 5,6 milionë banorëve në zonat e evakuimit i është drejtuar...

Britania tërheqë vëmendjen për muslimanët Rohingya

0
 Ministrja britanike për Zhvillim Ndërkombëtar, Priti Patel i ka bërë thirrje qeverisë së Mianmarit të ndal dhunën kundër muslimanëve në Arakan, dhe të lejoj...

Specie të panjohura në Antarktidë

0
Njerëzimi mbase s’ka përse kërkon mes yjeve për jetë aliene, pasi kjo mund të gjendet në Tokë. Sipas një studimi australian, në shpellat e ngrohta...

Mbi 2000 kufoma nxirren nga rrënojat e Mosulit

0
Që nga korriku, mbi 2,000 kufoma janë zhvendosor nga pjesën perëndimore e Mosulit, pasi qyteti u spastrua nga militantët e ISIS-it. Zyrtari i mbrojtjes civile...