VV kërkon lirimin e Driton Çaushit

0
Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pas arrestimit të deputetit Driton Çaushi duke thënë se arrestimi i tij është bërë me urdhra politike. “Këto urdhra të përndjekjes...

Miratohet projektligji për ratifikimin e demarkacionit

0
Përkundër debateve të ashpra nga opozita me 6 vota pro komisioni ka miratuar projektligji për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin. Tani ky ligj do t’i...

Konjufc: Do të vazhdojmë me pengimin e Demarkacionit

0
Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka thënë se subjekti i tij politik do të vazhdojë me rezistencë të tillë, për...

Arrestohet Driton Çaushi

0
Policia e Kosovës sapo arrestoi deputetin e lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi. Ai tha se derisa Qeveria e Kosovës është nuk respekton vullnetin e qytetarëve dhe...

VV hedh gaz lotsjellës në Komisionin Parlamentar për Punë të Jashtme

0
Gaz lotsjellës në mbledhjen e Komisionit për Punë të Jashtme ku po diskutohej Projektligji për Demarkacionin, raporton lajmi.net. Sipas gjitha qasave Lëvizja Vetëvendosje është...

Dosja e Shefave V: Buja cakton dostat në Universitetin e Pejës, Grabovci në Bordin...

0
Ramë Buja kishte arritur që njerëz të lidhur me interesa të PDK-së, t’i caktonte në Bordin e Universitetit, “Haxhi Zeka”. Por, njëri prej anëtarëve...

Lekaj: Më e rrezikshme ratifikimi i Demarkacionit, se humbja e mandatit të deputetit

0
Po bëhen gati gjashtë muaj që deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, i kanë bojkotuar seancat e Kuvendit të...

Lumezi: Kriminelët e luftës të gjykohen edhe në mungesë

0
Kryeprokurori i shtetit, Aleksandër Lumezi e ka marrë seriozisht hetimin e krimeve të luftës. Pasi i ka emëruar dy prokurorë në Prokurorinë Speciale për t’u...

Deputetët e AAK-së dhe Nismës, rrezikojnë t’i humbin mandatet në Legjislativ

0
Deputetët e opozitës, të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, ka gati gjashtë muaj që nuk marrin pjesë në seancat e...

Xhemshit Krasniqi dënohet me tetë vjet burg për krime të luftës

0
Sot, në Gjykatën Themelore të Mitrovicës një trup gjykues i përbërë nga gjyqtarë ndërkombëtar e shpalli fajtor të akuzuarin Xhemshit Krasniqin për kryerjen e...