Ndërron jetë Muhamed Amare, një ndër kolosët dhe mendimtarët bashkëkohorë më të mëdhenj të...

0
Sot ka kaluar në botën e amshueshme një ndër kolosët dhe mendimtarët bashkohorë më të mëdhenj të botës islame Prof. Dr. Muhamed Amare, në...

Ndërron jetë Murad Hofman, shkrimtari gjerman, i cili krijimtarinë e tij hulumtuese ia kushtoi...

0
Murad Hofman, shkrimtari gjerman, i cili krijimtarinë e tij hulumtuese ia kushtoi Islamit, paska ndërruar jetë sot. Është një ish-diplomat gjerman, i cili pranoi...

Kur ndahesh nga Nana….

0
Kushtuar veprës,jetës dhe pavdekësinë së Nanë Hasibe Ismailit Oh sa më dhembi lajmi:Nanë Hasibe Ismaili u nda nga kjo jetë! Unë dhe të gjithë ata...

Hayrettin Barbarosa: Komandanti nga Ballkani që sundoi detin për dekada të tëra

0
Barbaros Hayrettin-Pasha ose thjesht Kapiten Barbarosa është një nga komandantët më të famshëm të Marinës Osmane dhe një nga piratët më të famshëm që...

Ky ishte Omer Muhtar, luani i shkretëtirës që doli kundër pushtimit

0
Kanë kaluar 88 vite nga ekzekutimi Omer Muhtarit, njërit prej figurave heroike të rezistencës libiane gjatë periudhës së okupimit italian të Libisë, i cili...

Profil: Presidentja e KE-së/ Nënë e 7 fëmijëve, këmbëngulëse e luftarake

0
Mbas tre ditëve bisedimesh të vështira kryetarët e shteteve dhe qeverive të BE, kanë rënë dakord për paketën e emërimeve të reja në postet...

Mjekërbardhi, mendjendrituri e zemërbardhi!

0
Marrë nga profili i Abdullah Klinakut Sllavizmi dhe komunizmi ishin e keqja e madhe kundër popullit shqiptar në përgjithësi e klerit fetar, pa marr parasysh...

Jetimi i cili mbajti 21 Ramazane në burgje!

0
Marr nga profili i Abdullah Klinakut Idrizi, ishte babai i tij, vdiq në Selanik, akoma pa i mbushur një vit i biri. Ai u...

Përkujtohet profesori Qemajl Morina, vlerësohet si njeri vizionar me kontribut shumë dimensional (Video)

0
Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e vdekjes së profesorit Qemajl Morina. Në këtë akademi u çmua lartë vepra dhe...

Emri “Sead Ajruli” bëhet xhami në Senegal

0
Pa kaluar as gjashtë muaj nga kalimi i tij në amshim (4 shtator 2018), emri i hoxhës dhe humanistit të madh nga Kamjani i...