Nga Jeruzalemi i zanafillës, tek Berlini i Luftës së Ftohtë…

0
Jeruzalemi, Athina, Roma, Konstandinopoja, Moska, Venecia, Firence, Berlini, dhe sot arisi, Londra e Nju Jorku. Një historian shpjegon rolin e jashtëzakonshëm që kanë patur...

Spiunë gjermanë

0
“Spiunimi i miqve është një gjë e papranueshme, nuk mund të tolerohet”. Ishte e tërbuar Angela Merkel në 2013, kur revista “Der Spiegel” botoi...

Sa libra mund të ruaj truri i njeriut?

0
Truri i njeriut e ka kapacitetin dhjetëfish më të madh sesa ishte supozuar më parë dhe mund t’i ruaj 4.7 miliardë libra, zbulojnë shkencëtarët...

Ndikimi negativ i dyshimeve në jetën tonë

0
Dyshimi Me dyshime kuptojmë: ”Të mendosh keq për të tjerët vetëm me anë të dyshimit”. Dyshimi vjen nga shejtani, i cili ka mjeshtëri të veçantë për...

10 gratë muslimane që lanë gjurmë në histori (FOTO)

0
Përkundër bindjeve të shpeshta se gratë myslimane "nuk paskan pasur rol" në zhvillimet shoqërore, historia është e mbushur me fakte se ato kanë shërbyer...

Si ukrainasit ndërtuan komunizmin

0
Njerëzit e rinj e epokës së viteve ’60. Kyrychenko, Brezhnev, Pidhornyi, Malynovskyi, Shelest, Shcherbytskyi dhe Kosygin në një paradë apo festival E pamundur pa ukrainasit Sigurisht,...

7 Arsye Pse Duhet Te Lexosh Liber

0
Ka shumë arsye të mrekullueshme pse duhet të lexosh një libër. Përvoja e leximit të një storie është shumë më ndryshe se sa ajo...

Edicioni i 15-të: Butrinti antik jo si në “ëndrrën” e Shekspirit

0
Nga 13 korrik deri më 19 mbahet në skenën antike të Butrintit, edicioni i 15-të i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit; një dokumentar jubilar dëshmon...

Fakte për Luftën e Ftohtë, që me siguri nuk i keni ditur

0
Si filloi Lufta e Ftohtë? Cilat ishin shkaqet? Kush ishte përfshirë në Luftën e Ftohtë? Është e komplikuar, por në thelb ishte një garë...

Rrugëtimi i Nadezhdës drejt islamit

0
Nadezhda Ariphova ishte një inxhiniere e suksesshme në një ndër fabrikat më të mëdha të Rusisë për prodhimin e letrës. Fabrika ku ajo punonte,...