Ndërron jetë Prof. Bajrush ef. Ahmeti

0
“Të Zotit jemi dhe tek Ai do te kthehemi” Prof. Bajrush ef. Ahmeti (1940-2021) Njoftojmë kolegët, miqtë e opinion e gjerë se në orët e para...

NJË AMBIENT I PASTËR ËSHTË DËSHMI E NJË MENDËSIE TË PASTËR

0
Sipas filozofit Malik bin Nebij, problemi i papastërtisë në vendet e pazhvilluara, para se gjithash është problem i “krizës kulturore”. Një vend i pastër,...

Ndërroi jetë Hajrullah ef. Hoxha

0
Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njoftojmë opinionin  e gjerë se në orët e para të mëngjesit të sotëm, në moshën 81 vjeçare, ka...

Namazgjahu, monumenti i parë osman në Prizren

0
Në Kosovë, dikur nën administrimin e Shtetit Osman dhe tani shtet i pavarur, është e mundur të rastisen monumente osmane në çdo cep, shkruan...

Konvertim i bujshëm në islam i një ish-kampioneje boksi

0
Ish-boksierja kampione hollandeze Ruby Miso u shfaq me hixhab brenda një xhamie, ku ajo shpalli kalimin në Islam. E njohur me pseudonimin “Zonja Tyson”, Ruby...

Filmi turk “Mrekullia në Qelinë e 7-të” kandidat për Oscar

0
Filmi turk "Mrekullia në Qelinë e 7-të", regjisor i të cilit është Mehmet Ada Özekin është nominuar për kandidat për Oscar në kategorinë e...

Francë, në 3 vitet e fundit janë mbyllur 43 xhami

0
Ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin, deklaroi se në 3 vitet e fundit në Francë janë mbyllur 43 xhami, transmeton Anadolu Agency (AA). Në...

Kompleksi i Xhamisë së vjetër në fshatin Arbëri ish (Leskovec) merr statusin e monumentit...

0
Me propozim të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Xhamia e vjetër e fshatit Arbëri (Leskovec) i është shtuar regjistrit të monumenteve në...

Imami i Xhamisë Al-Aksa ndalon këndimin e himnit izraelit

0
Imami i Xhamisë së Kudist Al-Aksa, Sheiku Ekrima Sabri, ua ndaloi muslimanëve këndimin e himnit kombëtar izraelit, raporton Anadolu Agency (AA).

Pew: Myslimanët mund të bëhen grupi i dytë më i madh fetar i Amerikës...

0
Popullsia myslimane e Amerikës po rritet me një ritëm të shpejtë – aq shumë saqë muslimanët parashikohen që një ditë të dalin...