Xhumaja do të falet dy herë në ditë, hutbeja zgjat vetëm 10 minuta

0
Në kuadër të masave për tu mbrojtur nga rreziku i infektimit nga virusi  Covid-19, Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ka rekomanduar...

Për herë të parë 110-vjeçarja nga Prizreni nuk e fali Bajramin në xhami

0
110-vjeçarja Xhemile Susuri, deri para pak vitesh ka agjëruar muajin e Ramazanit, ndërkohë këtë vit ishte hera e parë që namazin e...

Ndërron jetë Mustafë ef. Dervisholli, hoxha që edukoi shumë breza

0
Në moshën 81 vjeçare, mbrëmë ka ndërruar jetë ish-referenti financiar i Kryesisë së BI të Kosovës dhe njëherësh ish-imam i Xhamisë së...

Intervistë ekskluzive me Kryetarin e Institutit të Mendimit Islam, Mehmet Görmez

0
Shkenca shpjegon, feja jep kuptim 19 maj 2020 Kryetari i Institutit të Mendimit Islam Prof. Dr....

Vendimi: Kosova pa xhami edhe për Fitër Bajram

0
Bashkësia Islame e Kosovës morri vendimin që faljet kolektive në xhami të mos aplikohen as për Fitër Bajram. Në një dalje për...

Tërnava mban mesazhin e së premtes: Të presim edhe pak ditë për hapjen e...

0
Myftiu i Kosovës Naim Tërnava iu drejtua besimtarëve myslimanë me mesazhin e Xhumasë. Ai foli për rëndësinë dhe vlerën...

Myftiu Tërnava jep mesazhin për Ramazanin, fton besimtarët të respektojnë masat kundër COVID-19

0
Muaji i shenjtë i Ramazanit këtë vit nisi më ndryshe për besimtarët muslimanë, ku si masë parandaluese për...

BIK: Agjërimi i Ramazanit nis më 24 prill

0
Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët myslimanë dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Madhëruar i Ramazanit fillon ditën...

Agjërimi, lutjet, bamirësia, shëndeti dhe Bajrami: Si do ta ndryshojë pandemia e koronavirusit, Ramazanin...

0
Çfarë duhet të dini për agjërimin, lutjen, bamirësinë, shëndetin dhe Bajramin, në mes të bllokimeve globale dhe mbylljeve të xhamive – si...

Kryemyftiu i Arabisë Saudite: Namazet e teravisë dhe bajramit do të falen në shtëpi

0
Kryemyftiu i Arabisë Saudite, Abdulaziz Al ash-Sheikh, njoftoi se namazet e teravisë dhe ai i bajramit do të falen në shtëpi për...