Ndërron jetë Mustafë ef. Dervisholli, hoxha që edukoi shumë breza

0
Në moshën 81 vjeçare, mbrëmë ka ndërruar jetë ish-referenti financiar i Kryesisë së BI të Kosovës dhe njëherësh ish-imam i Xhamisë së...

Intervistë ekskluzive me Kryetarin e Institutit të Mendimit Islam, Mehmet Görmez

0
Shkenca shpjegon, feja jep kuptim 19 maj 2020 Kryetari i Institutit të Mendimit Islam Prof. Dr....

Vendimi: Kosova pa xhami edhe për Fitër Bajram

0
Bashkësia Islame e Kosovës morri vendimin që faljet kolektive në xhami të mos aplikohen as për Fitër Bajram. Në një dalje për...

Tërnava mban mesazhin e së premtes: Të presim edhe pak ditë për hapjen e...

0
Myftiu i Kosovës Naim Tërnava iu drejtua besimtarëve myslimanë me mesazhin e Xhumasë. Ai foli për rëndësinë dhe vlerën...

Myftiu Tërnava jep mesazhin për Ramazanin, fton besimtarët të respektojnë masat kundër COVID-19

0
Muaji i shenjtë i Ramazanit këtë vit nisi më ndryshe për besimtarët muslimanë, ku si masë parandaluese për...

BIK: Agjërimi i Ramazanit nis më 24 prill

0
Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët myslimanë dhe gjithë opinionin e gjerë se Muaji i Madhëruar i Ramazanit fillon ditën...

Agjërimi, lutjet, bamirësia, shëndeti dhe Bajrami: Si do ta ndryshojë pandemia e koronavirusit, Ramazanin...

0
Çfarë duhet të dini për agjërimin, lutjen, bamirësinë, shëndetin dhe Bajramin, në mes të bllokimeve globale dhe mbylljeve të xhamive – si...

Kryemyftiu i Arabisë Saudite: Namazet e teravisë dhe bajramit do të falen në shtëpi

0
Kryemyftiu i Arabisë Saudite, Abdulaziz Al ash-Sheikh, njoftoi se namazet e teravisë dhe ai i bajramit do të falen në shtëpi për...

Histori/ Ja kur dhe pse u ndërpre haxhi ndër vite

0
Arabia Saudite të martën i hapi rrugën legjislacionit i cili anulon pelegrinazhin e Haxhit për këtë vit, duke u bërë thirrje pelegrinëve të shtyjnë...

Ligjëratë motivuese nga Mehmet Gormez: Të mos e humbim rezistencën ndaj së keqes

0
https://www.facebook.com/mesazhicom/videos/208140870487727/ E tërë bota po ballafaqohen me luftën kundër virusit COVID-19. Si pasojë jeta pothuajse është paralizuar në...