Hytbeja e xhumasë i kushtohet formimit të Ushtrisë së Kosovës

0
Sot, në të gjitha xhamitë e Kosovës, me urdhër të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës është ligjëruar për ruajtjen e sigurisë dhe rëndësisë...

Dikur bukëpjekës, tani ministër i Zhvillimit Ekonomik (Foto)

0
Ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka, ka rrëfyer një histori të tij shumë interesante, përmes rrjetit social Facebook. Ministri, rreth moshës 20 vjeçare ka punuar...

Historia e bashkëkohëses së Profetit a.s që u varros në Qipro

0
Um Haram bint Milhan r.a ishte tezja e Profetit Muhamed a.s. Profeti a.s e vizitonte shpesh atë dhe ndonjëherë shplodhej apo dremiste në shtëpinë...

Hutbeja e parë e xhumasë pas 86 vitesh: Ajaosfja, simbol i respektit ndaj besimeve...

0
Kryetari i Çështjeve Fetare të Turqisë (Dijanet), Ali Erbaş, i cili lexoi hutben e xhumasë me rastin e hapjes së Ajasofjes për...

Dy te rinjë gjerman përqafojnë Islamin

0
Mediat perëndimore raportojn për mbylljen e shumë kishave dhe shënderrimin e një pjese të tyre ne xhami. Por a qëndron e njejta paralele edhe...

Ndahet nga jeta dijetari i shquar shqiptar Shuajb Arnauti 1928-2016

0
  Shuajb El-Arnauti është ndër dijetarët më të njohur të kohës bashkëkohore, veçanërisht i dalluar në shkencën e hadithit, më saktësisht merret me autoktoninë apo...

Edicioni i 15-të: Butrinti antik jo si në “ëndrrën” e Shekspirit

0
Nga 13 korrik deri më 19 mbahet në skenën antike të Butrintit, edicioni i 15-të i Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit; një dokumentar jubilar dëshmon...

Çfarë po ndodh me Xhaminë e Kalasë në Prizren?

0
Më 15 dhjetor të vitit të kaluar, Prizreni vendosi me shumicë votash që ta rindërtojnë xhaminë brenda kalasë së Prizrenit, e cila kishte themelet...

Ambasada Amerikane publikon foton, ja thesari që gjendet në botën nënujore të Sarandës

0
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë publikon një foto me sendet me vlerë që gjenden në botën nënujorë të Sarandës. “Në shtratin...

Mbi 300 mijë persona do ta falin namazin e teravisë në sheshin Yenikapı në...

0
Në sheshin Yenikapı të Stambollit do të mblidhen mbi 300 mijë persona për të falur namazin e teravisë i cili organizohet nga...