Me shami dhe shofere autobusi, shqiptarja që habiti italianët

0
Në ditën e dytë të vitit, Corriere della Sera i ka kushtuar një shkrim të gjatë një gruaje shqiptare 37-vjeçe me origjinë nga qyteti...

XHAMITË, ATO VENDE TË DASHURA

0
Umeti i Muhamedit, sal-lallahu alejhi ue selem, është dalluar me ndërtimin e xhamive, dhënien e kontributit dhe dëshirën për t’i ndërtuar ato. Kuptimi i...

Sa xhami ka në botë?

0
Një kompani nga Xhideja, Saudi, në një raport të saj ka vlerësuar se në botë ka afër 3.6 milionë xhami, apo për çdo 500...

Ndërron jetë Prof. Bajrush ef. Ahmeti

0
“Të Zotit jemi dhe tek Ai do te kthehemi” Prof. Bajrush ef. Ahmeti (1940-2021) Njoftojmë kolegët, miqtë e opinion e gjerë se në orët e para...

NJË AMBIENT I PASTËR ËSHTË DËSHMI E NJË MENDËSIE TË PASTËR

0
Sipas filozofit Malik bin Nebij, problemi i papastërtisë në vendet e pazhvilluara, para se gjithash është problem i “krizës kulturore”. Një vend i pastër,...

Ndërroi jetë Hajrullah ef. Hoxha

0
Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njoftojmë opinionin  e gjerë se në orët e para të mëngjesit të sotëm, në moshën 81 vjeçare, ka...

Namazgjahu, monumenti i parë osman në Prizren

0
Në Kosovë, dikur nën administrimin e Shtetit Osman dhe tani shtet i pavarur, është e mundur të rastisen monumente osmane në çdo cep, shkruan...

Konvertim i bujshëm në islam i një ish-kampioneje boksi

0
Ish-boksierja kampione hollandeze Ruby Miso u shfaq me hixhab brenda një xhamie, ku ajo shpalli kalimin në Islam. E njohur me pseudonimin “Zonja Tyson”, Ruby...

Filmi turk “Mrekullia në Qelinë e 7-të” kandidat për Oscar

0
Filmi turk "Mrekullia në Qelinë e 7-të", regjisor i të cilit është Mehmet Ada Özekin është nominuar për kandidat për Oscar në kategorinë e...