Sëmundjet e gojës, trajtime popullore

0
Faringiti është inflamacioni i mukozës së fytit, si rezultat i mungesës së higjienës së gojës, marrjes së frymës nga goja, sëmundjeve infektive, gripit. I...

Kur mbyllet zyrtarisht epidemia Covid-19? Tregon mikrobiologu, Lul Raka

0
Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se nëse qytetarët nuk tregojnë kujdes dhe nuk respektojnë masat kundër koronavirusit vala tjetër e shpërthimit mund...

Turqia zhvilloi ilaçin e sintetizuar kundër COVID-19

0
Shkencëtarët turq kanë prodhuar ilaçin e parë të sintezuar, prodhim vendor që do të përdoret kundër koronavirusit të ri (COVID-19), tha sot...

Pacienti i prekur me COVID-19 flet nga Infektiva: Isha në gjendje të rëndë, kujdesuni...

0
Një pacientë i infektuar me koronavirus i shtrirë në Klinikën Infektive në QKUK, ka kërkuar nga qytetarët që t’i respektojnë masat në...

Ja 8 shenjat e heshtura të tumorit në tru…

0
Kanceri i trurit është një diagnozë e mjaft frikshme. Simptomat e kancerit të trurit ngjajnë shumë me sëmundjet e tjera të përditshme, nga dhimbjet e...

Edhe 13 raste të reja me Covid-19 në Kosovë dhe 4 të shëruar

0
TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE KATËR TË SHËRUAR! Sot më 02 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Lul Raka tregon nëse duhet të rikthehen masat kufizuese pas rritjes së rasteve me...

0
Mikrobiologu Lul Raka ka folur pas rritjes së numrit të rasteve me Covid019 javët e fundit në vend. Thotë se duhet respektuar...

Ja 7 Shenjat e hershme paralajmëruese të kancerit të zorrës së trashë…

0
Shumë tumore anale mund të gjenden herët në rrjedhën e sëmundjes. Për fat të keq, disa tumore anale nuk mund të shkaktojnë simptoma deri...

Ramazani dhe sëmundjet e veshkave

0
* Dr. Skender Hoxha - Urolog Agjërimi i Ramazanit është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe është obligim i detyrueshëm...

Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

0
Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...