Hudhra shëron disa kancere dhe infeksione

0
Nuk vihet në dyshim se hudhra është ndër perimet më të shëndetshme në planet. Hudhra ka qenë pjesë e mjekësisë tradicionale tash e sa...

Pse e dëmtojnë fëmijën, vjershat e mësuara përmendësh

0
Mendja e fëmijës ka një energji të paimagjinueshme, që bën të mundur “rrugëtimin” drejt së ardhmes, nga një nivel i caktuar, në një nivel...

Muslimanët e harruar të Jemenit: miliona rrezikojnë të vdesin nga uria

0
Organizata e Kombeve të Bashkuara ka lëshuar alarmin duke thënë se miliona njerëz në Jemen rrezikojnë të vdesin nga uria nëse bota nuk merr...

Pudra me ngjyrosës kanceroz, “J&J” e dinte prej 1971-shit

0
Aksionet e “Johnson & Johnson” kanë rënë me më shumë se 10 për qind, pasi agjencia e lajmeve “Reuters” raportoi se gjiganti...

Cili është shkaktari kryesor i përhapjes së kancerit në trup

0
Tashmë prej një kohë të gjatë dyshohet që ekziston lidhja midis kancerit dhe stresit kronik, ndërkaq është konstatuar që pikërisht tensioni konstant psikik është...

Çfarë ndodh me ju derisa jeni nën anestezion dhe përse nuk bën të hani...

0
Puna e anesteziologut është shumë e rëndë dhe bart me vete përgjegjësi të madhe dhe patjetër duhet të fshijë vetëdijen tuaj, të eliminojë dhembjen...

Hani ngadalë dhe jetoni më mirë

0
Ka një thënie kineze që thotë “Sa më pak që hani, aq më shumë e shijoni, dhe sa më shumë që hani, aq më...

Ja sa ujë duhet të pini për t’i shkrirë yndyrat

0
Secila dietë dhe mënyrë e humbjes në peshë nënkupton konsumimin e sasisë së mjaftueshme të ujit, që është dy litra, tetë gota. Ja sa...

7 të mira nga lëngu i limonit

0
Tashmë të gjithë e dimë se limoni nuk gjen përdorim vetëm në kuzhinë. Përfitimet për shëndetin nga limoni duket se janë të mëdha, dhe preferohet...

Inspektorati Farmaceutik kap rreth 400 kg barna në të zezën, shumica nga Serbia

0
Inspektorati Farmaceutik i Ministrisë së Shëndetësisë ka kapur rreth 400 kilogram barna në të zezën në nëntë barnatore private në disa komuna...