Si të rrisim fëmijë “të mbarë”, 6 këshilla nga psikologët e Harvardit

0
Të rrisësh një fëmijë të dashur, të respektueshëm dhe të mbarë është dhe ka qënë gjithmonë një punë shumë e vështirë, por është diçka...

Dietat që i mendonim si më të shëndetshme mund të na vrasin!

0
Dietat e ulëta në yndyrë mund të rrisin rrezikun e vdekjes së parakohshme me një të katërtën, ka zbuluar një studim afatgjatë. Studimi i publikuar...

Ëmbëlsirë me gjalpë kikiriku dhe Çokollatë

0
Përbërësit 4 lugë gjelle gjalpë kikiriku 1 filxhan kafeje margarinë 1 gotë sheqer pluhur 1 gotë thërrime buke 1 e gjysmë gotë çokollatë https://www.youtube.com/watch?v=K7JVOVoQ8Vk Përgatitja 1 Në një tas të madh kombinoni...

Çfarë janë infeksionet urinare dhe sa të shpeshta janë?

0
Një trajtim jo i duhur i infeksioneve urinare mund të çojë në kronicizim të tyre, e mandej në atrofi (zvogëlim) të veshkave, rritje të...

Pse njerëzit ushtrojnë dhunë psikologjike?

0
Dhuna psikologjike... Është një lloj forme abuzimi, ndërsa dhunuesit dhe punëdhënësit e pashkolluar shpesh përpiqen shumë për t’i mbajtur viktimat e tyre në heshtje duke...

Ja përse duhet t’i lini fëmijët të thithin gishtin e madh…

0
Të thithësh gishtin e madh dhe të hash thonjtë janë dy vese të cilat i shqetësojnë shumë prindërit. Përveç pasojave të mundshme të shëndetit,...

Çfarë duhet të bëni kur vuani nga tensioni i ulët?

0
Studimet tregojnë se nga tensioni i ulët më së shumti vuajnë femrat në mes moshës 30 dhe 40-vjeçare, sidomos ato që merren me punë...

Cilat jane 3 gjërat që dermatologët nuk i vendosin kurrë në fytyrë…

0
Nganjëherë ajo që vendosni në fytyrën tuaj është po aq e rëndësishme, sa ajo që ju bëni apo hani. Dermatologia e klinikës “Durham”, Brooke...

Ja si mund t’i ndihmoni fëmijët të flasin sa më shpejt

0
Pavarësisht se e folura e fëmijëve varet nga zhvillimi i tyre fiziologjik, prindërve të rinj u nevojiten disa këshilla për t’i ndihmuar të vegjlit...

Ja çka duhet të dini rreth perdorimit dhe gatimit te vajit të ullirit

0
Vaji i ullirit, është një produkt të cilit i janë thurur lavde prej shekujsh dhe me plot të drejtë. Çdo popullatë në botë që ka...