Imuniteti ndaj COVID-19 mund të zhduket në disa muaj

0
Imuniteti i bazuar në antitrupa, i fituar pas shërimit nga COVID-19, kryesisht do të zhdukej brenda disa muajsh, sipas një studimi të ri, i...

82 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

0
Sot më 19 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 456 mostra të marra nga Klinika...

Autostrada e parë në Los Anxheles para 78 viteve

0
Zyrtarët e Departamentit të Transportit të Kalifornisë dhe të qytetit Los Anxheles, më 30 dhjetor 1940, kryesuan ceremoninë për inugurimin e autostradës së parë...

Ky infeksion erdhi nga puthja e fëmijës tre muajsh (Foto)

0
Disa fotografi të pubikuara në internet shfaqin një fëmijë tre muajsh të mbuluar në fluska të gjakosura, pasi nëna e tij e kishte infektuar...

Humbje e e shpejtë e peshës me banane dhe ujë të ngrohtë

0
Edhepse humbja e shpejtë e peshës nuk rekomandohet nga ekspertët shëndetësorë, ka raste kur ju duhet vërtetë të hiqni disa kilogramë nga pesha juaj. Gjëja...

SHBA, kirurgëve u ndalohet përdorimi i dorëzave me pluhur

0
Administrata amerikane e ushqimit dhe ilaçeve (FDA) ka lëshuar një rregull që ndalon përdorimin e dorezave me pluhur në mjekësi, sepse ato paraqesin rreziqe...

Ushqimet që duhet të evitoni në këto ditë të nxehta

0
Këto ditë të nxehta vere jemi në kërkim të pjatave të lehta në mënyrë që të ushqehemi pa u ndier në faj. Por, përballë...

Menuja për ditën e pestë të Ramazanit (FOTO+RECETA)

0
Përzgjedhja e recetave është bërë nga dietologë dhe kuzhinier mjaft të aftë. Ato janë të bollshme dhe të mjaftueshme për personat të cilët përvec...

Vaji i karafilit ka efekt në largimin e dhimbjes së dhëmbve (Udhëzimet)

0
Dhimbja e dhëmbit është një nga dhimbjet më të këqija dhe kur fillon ajo nuk ju bën të mendoni për ndonjë gjë tjetër përveç...

IKSHPK: Kujdes, virusi ende në mesin tonë

0
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës sapo ka lëshuar edhe një porosi për qytetarët e Kosovës. IKSHPK kërkon nga të gjithë që të respektohen...