Shenjat që tregojnë se kemi konsumuar shumë vitaminë C

0
Vitamina C ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin dhe është e rëndësishme të përfshihet në dietën tuaj. Mungesa e saj mund të ketë efekte negative...

​Sa kohë i duhet trurit të shërohet pas një nate pa gjumë?

0
Nëse mendoni se pas një nate pa gjumë do të jeni në gjendje të shëroheni ditën tjetër, nëse shkoni në shtrat në kohë, e...

Zbulohet problemi i vërtetë që shkakton cigarja tek konsumuesit e saj

0
Njerëzit që pinë cigare dhe ata që i rrethojnë, e dinë se sa i dëmshëm është zakoni i tyre. Por, pyetjet thelbësore janë se cili...

Le t’i përballojmë sëmundjet e vjeshtës me shegë

0
E pasur me vitaminë A, vitaminë B5 (acidi pantotenik), E, C, acid folik, kalium dhe fosfor,antioksidantë etj shega mund të quhet pa frikë një...

Sipas mjekëve duhet të bëni këtë nëse ju bien flokët me shtëllunga apo ju...

0
Këto lëngje janë të pasura me vitamina dhe minerale dhe mund t’i përgatisni lehtësisht në shtëpi. Pagjumësi, thonj që thyhen lehtë dhe rënie flokësh ?...

AstraZeneca krijon ilaçin e ri që shëron kancerin e gjirit

0
Ky ilaq konsiderohet se zvogëlon me 72% rrezikun e vdekjes Gjiganti farmaceutik britanik AstraZeneca njoftoi rezultatet “novatore” të një ilaçi të ri për kancerin e...

Pesë të vdekur nga coronavirusi dhe 160 raste pozitive

0
Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon në total numri i rasteve aktive është 6.751. Gjatë 24...

Sot rifillon puna në ambulancat specialistike në ShSKUK

0
Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka bërë të ditur se nga sot do të rikthehet puna në ambulanca specialistike, për shkak...

Zbulohen tre “vrasës” të kolesterolit

0
Mjekja britanike Deborah Lee ka përpiluar një listë me tre produkte ushqimore që do t’ju ndihmojnë të ulni shpejt nivelin e kolesterolit në gjak,...

Kujdes, kjo sëmundje e rrezikshme po i prek 20 për qind të vajzave të...

0
Gjëja më e rëndësishme është që gruaja që vuan nga periodat e dhimbshme, të vizitojë herët një gjinekolog, të bëjë një diagnozë të duhur...