Çmimi naftës bie në 45 dollarë për fuçi pasi OPEC+ nuk arriti marrëveshje

0
Çmimi i naftës së papërpunuar Brent shënoi një ulje tjetër të madhe, duke rënë në 45 dollarë për fuçi të premten, pasi...

BE: Investime për Kosovën/ Premton hapjen e vendeve të reja të punës

0
Fokusi i Bashkimit Evropian për Kosovën në të ardhmen do të jetë në rritjen e investimeve që gjenerojnë vende të reja pune.

Kosova e pas-pavarësisë, 12 vite ngecje ekonomike

0
Përgjatë dymbëdhjetë vjetëve të pavarësisë, rritja ekonomike në Kosovë mesatarisht ka qenë rreth 4 për qind, por e cila vlerësohet si e...

Breshri shkakton dëme në kultura bujqësore, kërkohet fond i veçantë për fermerët

0
Reshjet e fundit të shiut dhe breshrit në vendin tonë kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme në sektorin e bujqësisë.Ndërkohë që ende nuk...

Azemi: Disa kompani private përfituan padrejtësisht nga Pakoja Emergjente

0
Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, tha se një pjesë dërmuese e kompanive private kanë përfituar...

Anulohet ‘kurdisja’ 9 milionëshe për laptopë

0
Agjencia Qendrore e Prokurimit (AQP) e ka anuluar për herë të dytë tenderin në vlerë 9 milionë euro për furnizim me laptopë...

Kurti: Heqja e privilegjeve të shumta do t’i kursejë mbi 300 mijë euro në...

0
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, në prezantimin e të arriturave në 100 ditshin e qeverisë së tij, ka thënë se...

Nga heqja e reciprocitetit, 20 mauna hyjnë nga Serbia në Kosovë

0
Pas heqjes së masës së reciprocitetit ndaj Serbisë nga ana e Qeverisë së Kosovës, deri më tani kanë hyrë 20 maune me...

Turqia rrit eksportet me 15.7 për qind

0
Eksportet e Turqisë në qershor janë rritur me 15.7 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, duke...

Shkarkimi i bordeve e thellon edhe më tej krizën në ndërmarrjet publike

0
Qeveria e Kosovës gjatë kësaj jave ka shkarkuar katër borde të përkohshme të ndërmarrjeve publike të cilat ishin emëruar nga Qeveria Kurti....