Kapitalizmi po dështon. A mund të jetë ekonomia islame përgjigja?

0
Miliarderi Ray Dalio, menaxheri i fondit më të madh botëror Bridgewater, kohët e fundit tronditi botën kur u shpreh se “kapitalizmi po dështon” dhe...

Nga Arben HALLUNI/ Turqia një vend më shumë se mik për shqiptarët

0
-Turqia një popull më shumë se mik për shqiptarët Turqia vazhdon dërgimin dhe shpërndarjen e ndihmave për banorët e...

Tullumbacet e Presidentit

0
Autor: Fidan Mustafa Kohëve të fundit, konferencat bombastike në media nga negociatori i kontestuar gjerësisht nga spektri kosovar, janë shndërruar në tullumbace të shpeshta, si...

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

0
Shkruan Arjan Ademi Ju dhe bash ju qe jeni duke bere avokatin e djallit me mosbesim e mosbindje, ejani...

BAJRAMI DHE “BESIMTARËT” PA SHIJE

0
“Thuaj: namazi im, edhe kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janë thjesht për Allahun, Zotin e Botëve” (El-En’am, 162) Kaloi një festë fetare që...

Amaneti nga varri!

0
Shkruan: Mehdi Mulaj Po thonë se janari nisi me ditë të ftohta dhe me acar të madh. E paska mbuluar edhe dëbora. Nuk...

Për çfarë e ngriti zërin Muhamed Mursi në mbrojtjen e tij?

0
Nga ESAT FIRAT Ish-presidenti egjiptian Mohamed Morsi dje ndërroi jetë në sallën e gjyqit të qeverisë së ardhur në...

Kushner zbulon planet e “paqes” mes Palestinës dhe Izraelit, por aty nuk shihet paqe,...

0
Jared Kushner ka zbuluar "format" e reja të planit të ardhshëm të paqes së SHBA-ve për Lindjen e Mesme, duke treguar se...

Nëse s’e përshëndetë mirëmbajtësen, mos e shkel as derën e universitetit

0
Ato janë dyer që hapen e mbyllen, shpesh përplasen, prishen, rinovohen, ndërrohen, por mbi të gjitha, u hapen të gjithë atyre që duan...

Festa e të dashuruarve!

0
Vendi: Roma Koha: 207 e.r. Prifti Valentino bie në dashuri me vajzën e perandorit, Klaudius, me të...