Përveç taksës, Kosova ndërmerr edhe një masë shtesë për Serbinë

0
Qeveria e Kosovës, pritet që në mbledhjen e ardhshme të vendosë edhe një masë reciproke ndaj Serbisë. Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Ekrem...

“Islamic Relief Kosova” shpërndan 150 pako ushqimore për familjet skamnore në Gjilan

0
Në shenjë solidariteti me familjet me gjendje të rëndë ekonomike dhe sociale, sot organizata “Islamic Relief Kosova”, tashmë e njohur me aktivitetet e saj...

Buxheti shteret nga pensionet e veteranëve – rreth 26 milionë euro për katër muaj

0
Ndonëse në opinion ishte shkaktuar bujë shumë e madhe për dëmin që pensionet e veteranëve të UÇK-së po i shkaktojnë buxhetit të shtetit, kjo...

Draft-rezoluta për dënimin e gjenocidit serb, pritet të procedohet në Kryesinë e Kuvendit

0
Komisioni Ad-hoc për hartimin e Projekt-Rezolutës për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë, ka miratuar draft-rezolutën për dënimin e gjenocidit, krimeve kundër njerëzimit...

Kosovari që agjëron gjysmë viti

0
Haqif Agaj ditën e parë të Ramazanit nuk e pati të vështirë ta agjërojë, dhe ka një arsye të fortë për këtë. Ai thotë se...

500 familje ndihmohen me pako ushqimore me rastin e muajit të Ramazanit

0
Ditës së parë të muajit të shenjtë të Ramazanit iu gëzuan shumë jetim dhe skamnorë. E gjithë kjo pasi që sot për ta Shoqata...

230 euro pensioni për viktimat e dhunës gjatë luftës

0
Rreth 330 gra të dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë, nga gati 1000 sa kishin aplikuar, u është njohur statusi i personit të...

Ushqim në rrethoja të xhamisë për familjet skamnore, shembulli i fshatit Shajkoc

0
Besimtarët e fesë Islame kanë filluar sot agjërimin. Muaji i shenjtë i Ramazanit përfundon me datën 03 qershor, e sigurisht se gjatë këtij muaji...

Kocijançiq: Mogherini, e vetmja ndërmjetësuese në dialog

0
Federica Mogherini mbetet e vetmja ndërmjetëse në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit. Kështu ka thënë për gazetën serbe “Novosti” zëdhënësja e saj Maja Kocijançiq, në...

Serbët në Beograd protestojnë kundër bukëpjekësit me përkatësi etnike shqiptare

0
Dhjetëra protestues u mblodhën të dielën të protestojnë kundër pronarit të furrës “Roma”, në qytetzën Borka të Serbisë, që është cak i ultra-nacionalistëve serbë. Bukëpjekësi,...