Samiti i Berlinit nuk arrin emërues të përbashkët

0
Samiti i Berlinit përfundoi pa arritur një emërues të përbashkët për zgjidhjen e konfliktit mes Kosovës e Serbisë. Angela Merkel presidenti francez Emmanuel Macron...

Familja Haziri nga Gjilani në kushte të mjerueshme, katër jetimët nuk kanë as shtëpi

0
Në lagjen Dheu i Bardhë të Gjilanit, në kushte të mjerueshme jetojnë pesë anëtarë të familjes Haziri. Fiza Haziri, nënë e katër fëmijëve jetimë po...

Kosova dhe Serbia janë pajtuar që të vazhdojnë dialogun me ndërmjetësim të BE-së

0
Janë publikuar në faqen zyrtare të Kancelarisë së Gjermanisë, konkluzionet e Samitit të djeshëm që u mbajt në Berlin. Edhe pse mbrëmë pas takimeve në...

Kosova proteston për 1 Maj

0
Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Punëtorëve (BSPK) ka vendosur të protestojë të mërkurën në Prishtinë. Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Punëtorëve (BSPK) ka...

Vasfije Krasniqi para Kongresit Amerikan rrëfen për tmerrin e përjetuar gjatë luftës

0
Vasfije Krasniqi-Goodman, viktimë e dhunës seksuale gjatë luftës rrëfimin për tmerrin që e përjetoi do ta tregojë sot në Kongresin Amerikan. Kongresi Amerikan do të...

“Zbatimi rigoroz i ligjit”, zgjidhje për parandalim të vdekjeve në vendin e punës

0
Rreth 20 persona kanë humbur jetën në vendin tyre të punës, që nga fillimi i vitit të kaluar, vetëm në sektorin e ndërtimit, në...

Më shumë azilkërkues gjejnë punë në Zvicër

0
Mbi një e treta e të gjithë azilkërkuesve dhe refugjatëve në Zvicër janë aktualisht të punësuar, sipas shifrave të Sekretariatit të Shtetit për Migracionin...

Edhe pse u akuzua për korrupsion, Bashota me krenari thotë se do ta rikthejë...

0
Kryetari i rizgjedhur i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Klinë, Sokol Bashota, është shprehur i bindur se në zgjedhjet e ardhshme...

Merkel dhe Macron bëjnë bashkë liderët e Ballkanit, në Samitin e Berlinit

0
Në kryeqytetin e Gjermanisë do të mbahet sot Samiti i Berlinit, ku do të mblidhen liderët e Ballkanit Perëndimor, me ftesë nga kancelarja gjermane,...

Taksa ndaj Serbisë, produktet gjermane ‘pushtojnë’ Kosovën

0
Në vitrinat e marketeve të Kosovës kanë nisur të zënë vend dukshëm më të madh produktet e shteteve të Bashkimit Evropian. Në muajin mars, importi...