Një letër e Gjergj Fishtës nga Stambolli

0
Dr.Nuridin Ahmeti Poeti, kleriku Gjergj Fishta (1871- 1940), ishte i njohur edhe si autori i shumë veprave letrare, dhe sidomos u bë i njohur me...

Kosova, Serbia dhe Bosnja nuk do të bëhen bashkë në takimin e CEFTA-s

0
Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina kanë paralajmëruar se do të bojkotojnë takimit e radhës, në kuadër të Marrëveshjes për Tregti të Lirë - CEFTA,...

Alarmante, nga paslufta 1 mijë e 138 vetëvrasje dhe 3 mijë 734 tentime, psikologët...

0
Që nga pas lufta 1 138 persona kanë bërë vetëvrasje në Kosovës, kurse 3 734 kanë tentuar të bëjnë një akt të...

Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës, IKSHP-ja jep rekomandime

0
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike thotë se duhet të kihet kujdes nga ndotja e ajrit, sidomos kur të vije dimri. IKSHP ka...

Vizitat vendimtare për taksën

0
Vizita në Kosovë e nënsekretarit për Çështje Politike në Departamentin Amerikan të Shtetit, David Hale, këtë të premte dhe të shtune, si...

IFIMES: Hashim Thaçi një simbol i oktapodit politik-kriminal

0
Instituti Ndërkombëtar për Studime në Lindjen e Mesme dhe Ballkan IFIMES, me seli në Lubjanë, ia ka kushtuar një shkrim të gjatë situatës politike...

Stafi politik i Ministrisë së Mjedisit harxhon 46 mijë euro veç në telefonata

0
Telefonatat “bio” janë të parapëlqyerat e stafit politik në Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. E ka dëshmuar këtë, duke shpenzuar më...

Jo sikur ishte në Vetëvendosje, Shpend Ahmeti tani nderon himnin e Kosovës

0
Sa ishte në Vetëvendosje, Shpend Ahmeti dhe të tjerët nuk ngriheshin asnjëherë në këmbë kur në ndonjë organizim intonohej himni i Kosovës.

Dy vetot e OKB-së që u kushtojnë shumë rëndë muslimanëve

0
Rusia me veton e saj ndaj rezolutës për Sirinë ku vriten civilët mbron regjimin e presidentit sirian Bashar al-Asad ndërsa poashtu civilët palestinezë paguajnë...

Jeta pa duar dhe këmbë, rrëfimi motivues i Janis McDavid

0
I njohur si ndër motivuesit më të njohur në botë, për kategorinë e njerëzve me nevoja të veçanta, Janis McDavid, i cili...