Kur pritet të ndodhë rënia e çmimit të naftës në Kosovë?

0
Një problem me të cilin po përballen së fundmi qytetarët e Kosovës është çmimi i lartë i derivateve. ritja e çmimit të naftës deri në...

“Me përfshirjen në dialog, Amerika dëshiron t’i arrijë tri qëllime”

0
Ditë më parë, presidenti i SHBA-ve, Donald Trump iu drejtua me një letër presidentit të vendit, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Presidenti...

Analistët tregojnë se a ka hipokrizi në qasjen e PSD-së karshi PDK-së

0
Bujë të madhe në Kosovë këtë fundjavë bëri publikimi i disa mesazheve gjatë seancës së Kuvendit kur u votua buxheti 2019, ku protagonistë ishin...

Çfarë po ndikon në ashpërsimin e retorikës ndaj BE-së?

0
Muajt e fundit, Qeveria e Kosovës, mediat, por edhe opinioni përmes rrjeteve sociale, ka ashpërsuar fjalorin ndaj Bashkimit Evropian dhe skepticizmi ndaj tij, ka...

A do të ketë ndëshkime të reja financiare për autostradën Prishtinë – Shkup?

0
Autostrada që lidh kryeqytetet e Kosovës dhe Maqedonisë, përkatësisht Prishtinën dhe Shkupin, ishte paraparë të përfundonte në fund të këtij viti. Por, në bazë...

Kontributi i hoxhës Halil Kastrati në 2018-në, shifra mbreslënëse

0
Mbi 120 banesa dhe 100 mijë euro për të sëmurit janë siguruar nga shoqata bamirëse ‘Jetimat e Ballkanit’. Humanisti Halil Kastrati, i cili drejton shoqatën...

Rusia pengesa e vetme e marrëveshjes finale Kosovë-Serbi

0
"Vlerësimi është se po i afrohemi marrëveshjes Beograd-Prishtinë, me kusht që Serbia të mos mbizotërojë në forcat kundër paqes, stabilitetit dhe hyrjes së Serbisë...

Al Jazeera: Si e humbi Serbia Kosovën

0
Media ndërkombëtare “Aljazeera”i kushton një artikull të veçantë Kosovës ku përfshihet një kronologji e plotë e ngjarjeve që nga heqja me dhunë e autonomisë...

Kosova planifikon një Ligj të posaçëm për fundin e dialogut me Serbinë

0
Përmes një Projektligji të posaçëm për dialog, Kuvendi i Kosovës po synon që të përcaktojë përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetëror në procesin e...

Ekipi i ri negociator pretendon rolin kryesor në dialogun me Serbinë

0
Ekipi negociator që do të votohet nga Kuvendi i Kosovës, do ta ketë rolin kryesor në bisedimet politike me Serbinë, thonë përfaqësuesit politikë që...