Kirurgët ndajnë binjaket/ 3 vjeçaret ishin të bashkuar në kokë

0
Dy binjake nga Bangladeshi, të bashkuar në kokë, janë ndarë pas një operacioni kompleks të kryer nga kirurgët hungarezë. Këta të fundit...

Shkencëtarët krijojnë thjerrëza që zmadhohen kur hapni dhe mbyllni sytë

0
Shkencëtarët kanë krijuar lente të kontaktit që mund të kontrollohen nga lëvizjet e syve, duke përfshirë mbylljen dhe hapjen e syve (...

Njerëzimi i ka shterrur burimet natyrore

0
Njerëzit i kanë konsumuar burimet natyrore të Tokës për këtë vit, sipas shifrave. Organizata Global Footprint Network të hënën e ka shënjuar...

Britani, vaksina kundër HPV do të parandalojë mijëra raste të kancerit

0
Zyrtarët e shëndetësisë në Britani thonë se vaksina HPV për djemtë 12-13 vjeçarë, duke filluar pas verës, do të parandalojë 29.000 kancere...

Studiuesit nga SHBA shpjegojnë dobitë e agjërimit

0
Agjërimi vetëm për 3 ditë mund të rigjenerojë tërë sistemin imunitar, madje edhe tek të moshuarit, sipas një hulumtimit të fundit të...

Studiuesit britanikë: Stonehenge është ndërtuar nga migrantë nga Anadolli

0
Stonehenge, një nga monumentet më të rëndësishme historike të Britanisë, është ndërtuar nga migrantë që kanë ardhur nga Anadolli, tregoi një studim...

A është tkurrur mali më i lartë në botë?

0
Nepali po dërgon një ekip ekspertësh alpinistësh, për të rimatur lartësinë e malit Everest mes frikës se është zvogëluar pas një tërmeti...

“Fosilet e gjetura në Filipine i përkasin një specie të panjohur”

0
Fosilet e eshtrave dhe dhëmbëve të gjetura në Filipine, janë të një specie të re njerëzore që deri më tani nuk dihej,...

Nga prodhimi i kontrolluar i kanabisit Turqia mund të përfitojë 100 miliardë dollarë

0
Turqia mund të përfitojë 100 miliardë dollarë deri në vitin 2030, nga prodhimi i kontrolluar i kanabisit, deklaroi sot kreu i institutit...

NASA filmon asteroidin që do të kalojë pranë Tokës

0
Agjencia Amerikane e Aeronautikës dhe Administrimit Hapësinor (NASA) nëpërmjet radarëve të saj ka filmuar asteroidin Holiday, i cili sot pritet të kalojë pranë Tokës,...

Artikujt e fundit