NASA publikon fotografitë e para nga Marsi të mjetit robotik “Perseverance”

0
Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka publikuar fotot e para të marra nga mjeti kozmik i zbulimit "Perseverance", i cili u ul në Mars...

Mjeti kozmik “Perseverance” i NASA-s bën ulje të sigurt në Mars

0
Mjeti kozmik zbulues “Perseverance” i Agjencisë Amerikane të Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) realizoi ulje të sigurt në planetin Mars, duke filluar punimet për një...

“Kanceri mund të shërohet pa operacion në fazën e hershme”

0
Një mjeke turke ka thënë se disa lloje të kancerit mund të trajtohen në fazat e tyre të hershme pa operacion me ndërhyrje themelore,...

Shkencëtari turk paralajmëron për ritmin e ngrohjes globale

0
Me ritmin aktual të ngrohjes globale, temperaturat globale mund të rriten ndjeshëm deri në fund të shekullit, deklaroi një shkencëtar turk, raporton Anadolu Agency...

Sonda kineze “Chang”e-5 zbarkon me sukses në Hënë

0
Për herë të parë në histori, sonda kineze bëri ulje të suksesshme në Hënë dhe filloi të mbledhë mostrat e Hënës, raportuan mediat shtetërore,...

Çmimin Nobel për mjekësi 2020 e fituan 3 shkencëtarë

0
Çmimin Nobel për mjekësi 2020 e fituan shkencëtarët Harvey J. Alter, Michael Houghton dhe Charles M. Rice, transmeton Anadolu Agency (AA).

Turqia më 30 nëntor dërgon në hapësirë satelitin e gjeneratës së 5-të

0
Turqia e cila është një nga 30 vendet që posedon satelitë, më 30 nëntor do të dërgojë në hapësirë satelitin e gjeneratës...

Turqia më 30 nëntor do të lançojë satelitin Turksat 5A

0
Turqia do të lëshojë satelitin e saj Turksat 5A më 30 nëntor, bëri të ditur sot ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Adil...

Astronomët zbulojnë shenjë të mundshme të jetës në retë e Venusit

0
Një grup studiuesish kanë njoftuar se kanë zbuluar shenjë të mundshme të jetës brenda atmosferës së planetit të Venusit, gjë që mund...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

0
Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...