Varianti i coronavirusit i zbuluar në Kaliforni mund të përhapet më shpejt dhe të...

0
Të dhënat e hershme sugjerojnë që një variant i coronavirusit i zbuluar për herë të parë në Kaliforni mund të jetë më i transmetueshëm,...

Mjeti ajror turk pa pilot tejkaloi 300 mijë orë fluturim

0
Një mjet ajror pa pilot i armatosur turk (UAV) tejkaloi 300 mijë orë fluturim, njoftoi prodhuesi i kompanisë, shefi i teknologjisë i Bayraktar-it, transmeton...

NASA publikon fotografitë e para nga Marsi të mjetit robotik “Perseverance”

0
Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka publikuar fotot e para të marra nga mjeti kozmik i zbulimit "Perseverance", i cili u ul në Mars...

Turqi, “Kamioni Digjital” do të udhëtojë në 52 provinca

0
Drejtoria e Komunikimit e Presidencës së Turqisë nisi projektin e saj "Kamioni Digjital" për të treguar prosperitetin kombëtar, historik, kulturor, shkencor dhe teknologjik të...

Mjeti kozmik “Perseverance” i NASA-s bën ulje të sigurt në Mars

0
Mjeti kozmik zbulues “Perseverance” i Agjencisë Amerikane të Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) realizoi ulje të sigurt në planetin Mars, duke filluar punimet për një...

Clubehouse intesifikon konkurrencën në tregun digjital

0
Facebook dhe Twitter filluan të zhvillojnë tipare që lejojnë bisedën audio, pasi Clubhouse, një aplikacion i rrjetit social që karakterizohet me audio-bisedë, ka intensifikuar...

Tesla blen 1.5 miliard dollarë Bitcoin

0
Tesla lajmëroi ditën e Hënë se ka blerë 1.5 miliardë dollarë në bitcoin. Në një aplikim pranë Komisionit të Bursave dhe Letrave me Vlerë...

“Kanceri mund të shërohet pa operacion në fazën e hershme”

0
Një mjeke turke ka thënë se disa lloje të kancerit mund të trajtohen në fazat e tyre të hershme pa operacion me ndërhyrje themelore,...

Për herë të parë një musliman emërohet drejtor i revistës më prestigjioze juridike në...

0
Për herë të parë, një musliman është emëruar në krye të Law Review, revistës më prestigjioze juridike të vendit, të botuar nga Shkolla e...

Gjiganti kinez “Xiaomi” do të hapë fabrikën e prodhimit në Turqi

0
Prodhuesi kinez i pajisjeve "Xiaomi" ka vendosur të hapë një fabrikë prodhimi në Stamboll në tremujorin e parë të këtij viti me një investim...