Apple dhe Hyundai-Kia afër automjetit elektrik autonom

0
Kompania amerikane e teknologjisë Apple është afër përfundimit të një marrëveshjeje me grupin e prodhuesit të automjeteve të Koresë së Jugut, Hyundai-Kia për projektin...

“Toyota” shiti 9.53 milionë automjete vitin e kaluar

0
Prodhuesi japonez i automjeteve Toyota vitin e kaluar ka shitur 9.53 milionë automjete, me çka tejkaloi edhe konkurrentin gjerman Volkswagen, transmeton Anadolu Agency (AA). Drejtoria...

BMW njofton modelin elektrik M gjatë vitit 2021

0
Këtë vit vjen makina elektrike BMW M. Ky është lajmi zyrtar nga vet Marcus Flash, CEO i BMW M. Sipas Autoblog, nuk ka ende një datë...

Industria turke e automjeteve prodhoi 1,15 milion automjete në periudhën janar-nëntor

0
Prodhuesit e automjeteve në Turqi prodhuan rreth 1,15 milion automjete, duke përfshirë automobila dhe automjete tregtare në periudhën janar-nëntor, sipas një raporti sektorial, transmeton...

“Honda” pezullon prodhimin në Britani

0
Prodhuesi i automjeteve "Honda" ka ndaluar përkohësisht prodhimin në fabrikën e saj në Angli (Britani e Madhe) pasi vonesat e transportit të lidhura me...

Britania do të ndalojë automjetet me benzinë dhe naftë deri në 2030

0
Shitja e automjeteve të reja me benzinë ​​dhe naftë do të ndalohet në Mbretërinë e Bashkuar pas vitit 2030, njoftoi qeveria britanike, transmeton Anadolu...

Turqi, prodhimi i automjeteve tejkalon shifrën 1 milion në periudhën janar-tetor

0
Prodhimi automotiv në Turqi, duke përfshirë automjetet e lehta komerciale, traktorët dhe automobilat, kapërceu shifrën 1 milion gjatë periudhës janar-tetor, sipas një raporti të...

A e dini çfarë i bëjnë gjethet veturës, nëse e lini gjithë ditën me...

0
Të gjithë shoferët kanë vështirësi kur bie bora e parë. Por çfarë ndodh kur vjen vjeshta? Këto ditë, shoferët janë të munduar nga një...

Prodhimi i makinave në Mbretërinë e Bashkuar gjatë shtatorit ra në nivelin më të...

0
Sipas shifrave të fundit nga Shoqëria e Prodhuesve dhe Tregtarëve të Motorëve (SMMT) kjo shifër është alarmante për industrinë e makinave. Vetëm 114.732 makina u...

Makina e parë e Turqisë do të sigurojë jetë më të gjatë të baterisë

0
Makina e parë e prodhimit vendor të Turqisë do të ketë një jetëgjatësi më të madhe të baterisë sesa konkurrentët e saj, thanë prodhuesit...