​MASH shpalos opsionet për fillimin e vitit të ri shkollor

0
Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka bërë të ditur se është në fazën përfundimtare të përgatitjeve për fillimin e vitit të ri...

Finlanda, “parajsa” e arsimit

0
Qëkur zuri vend në renditjen e 10 më të mirëve në botë një dekadë më parë, Finlanda është përshëndetur pafund për sistemin arsimor dhe...

Shqetësuese/ Rreth 1 mln shqiptarë mbi 25 vjeç nuk lexuan asnjë libër në 2017

0
Të lexuarit e një libri po shuhet pak e pak sidomos edhe për shkak të ndikimit të teknologjisë, internetit, por edhe rrethanave të tjera...

Vendi dhe vlera e mësusëve në shoqëri

0
Njerëzit prej lindjes e këndej, fillojnë të mësojnë gjëra të ndryshme, dhe mësimin e parë e marrin nga familja. Kjo vazhdon kështu derisa të...

Turqi, 81-vjeçari diplomohet për herë të katërt në universitet

0
Tetëdhjetë-e-një-vjeçari Halit Macit nga qyteti i Trabzonit në Turqinë verilindore u diplomua së fundmi në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit Anadolu, duke...

KFOR-i Turk rinovon klasat e shkollës “Haziz Tola”

0
Në Prizren sot u bë përurimi i nëntë klasave të katit të dytë të shkollës fillore "Haziz Tola", të rinovuara dhe të pajisura nga...

Historia prekëse, kështu kjo vajzë ua kishte paguar banorëve borgjet “veresi”

0
Një vajzë e panjohur kishte vizituar një numër shitoresh në komunen Visoko të Bosnjes, duke i paguar detyrimet e banoreve që kishin blerë ushqime...

Magjistrja e shkencave që punon për OKB-në, por nuk pranohet në UP

0
Nita Shala ka përfunduar studimet Bachelor në Fakultetin Juridik me notën mesatare 9.21. Ajo vazhdoi studimet Master për të...

Keni probleme me fëmijët per detyrat e shtëpisë? Ja disa ide!

0
Disa prindër problemin kryesor me fëmijët e tyre e kanë rreth detyrave të shtepisë! Shpesh herë femijët pasi që të perfundojnë orarin e mësimit...

Pse drejtorët e përgjithshëm ekzekutivë (CEO) në SHBA kanë paga aq marramendëse?

0
Një raport i ri nga Instituti i Ekonomisë Politike vë në dukje se sa shumë fitojnë krerët e kompanive gjigante në Amerikë. Drejtorët ekzekutivë...