Njihuni me 10 vendet ku mësimdhënësit paguhen më së miri

0
Forumi Ekonomik Botëror ka përpiluar një listë të dhjetë vendeve ku arsimtarët paguhen më mirë. Lista u dedikohet mësimdhënësve të shkollave të mesme. Në vendin e...

Historia e shqiptares, nga refugjate në pedagoge e Harvardit

0
Ajo lutej qe polici Frances te mos e shikonte qe ishte poshte maunes. Por ajo as qe mund ta imagjinote se sapo kishte nisur...

Vonohen arsimtarët, drejtori i mbyll për 30 minuta

0
Drejtori Avdyl Reka thotë se shkaku i vonesave të arsimtarëve, ai ua ka ndaluar mbajtjen e orës së pestë, raporton T7 Në sallë qëndrojnë mes orëve...

Universitetet në pritje të rikthimit të akreditimeve

0
Dyzet programeve studimore  të institucioneve publike të arsimit të lartë muajin e kaluar u është tërhequr akreditimi nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë. Por, pas ankesave të universiteteve...

Shqetësuese/ Rreth 1 mln shqiptarë mbi 25 vjeç nuk lexuan asnjë libër në 2017

0
Të lexuarit e një libri po shuhet pak e pak sidomos edhe për shkak të ndikimit të teknologjisë, internetit, por edhe rrethanave të tjera...

Arsyeja pse nuk duhet ta mbani kurrë kuletën në xhepin e pasëm të pantallonave

0
Disa preferojnë ta mbajnë në dorë, të tjerë brenda në çantë, si dhe në xhep, megjithatë mjekët rekomandojnë që të shmangni sa më shumë...

Universiteti i Bagdadit në listën e universiteteve më të mira në botë

0
Universiteti më i madh i Irakut u fut për herë të parë në renditjen e universiteteve më të mira në botë, e cila përgatitet...

Psikiatri austriak që kishte zbuluar autizmin, ishte i lidhur me programin nazist famëkeq

0
Doktori austriak nga i cili është emërtuar emri i sindorimit Asperger ka qenë aktiv në regjimin nazist, duke participuar në programin e eutanazisë “Third...

Mund ta detyrojmë mendjen të harrojë?

0
Një psikolog pretendon se ka zbuluar një mekanizëm që mund të shpjegojë sesi njerëzit shtypin kujtimet e padëshiruara Të gjithë ne kemi kujtime që do...

Gjeniu 11-vjeçar i sapodiplomuar: Ëndrra ime, t’u vërtetojë njerëzve ekzistencën e Zotit

0
William Maillis, 11 vjeç, sapo është diplomuar në Akademinë e Arteve të Bukura në Florida. “Jam plotësisht i magjepsur me këtë djalë dhe me...