Medreseja e femrave në Blackburn, shpallet shkolla e mesme më e mirë në Angli

0
Një medrese për vajza në Blackburn është votuar si shkolla e mesme më e mirë në Angli sipas matjeve të GCSE të...

Njihuni me 10 vendet ku mësimdhënësit paguhen më së miri

0
Forumi Ekonomik Botëror ka përpiluar një listë të dhjetë vendeve ku arsimtarët paguhen më mirë. Lista u dedikohet mësimdhënësve...

Inspektorati i Arsimit: UBT-ja pranoi jashtëligjshëm 1377 studentë

0
Afro 1400 studentë më shumë sesa kuota e lejuar i ka regjistruar Kolegji UBT në vitin akademik 2018/2019, thuhet në kallëzimin penal...

Qendrat e UP-së e përfaqësojnë Kosovën në Samitin e Stambollit në Turqi

0
Qendra për të Drejtat e Njeriut (QDN) dhe Qendra e Burimeve të Drejtësisë Tranzicionale (QBDT), të cilat veprojnë në kuadër të Universitetit...

Mungesë në numër dhe cilësi e kuadrove akademike

0
Universitetet publike dhe kolegjet private në Kosovë kanë mungesë të kuadrove akademike si numër, por edhe si cilësi thonë përfaqësues të organizatave...

Londinezi mysliman që u dhuron qindra këpucë të pastrehëve çdo muaj

0
Moosa Nsubuga u rrit me kulturën e të ndihmuarit të njerëzve. Londinezit, pasi u konvertua në mysliman, besimi i...

Disa programe të studimit në UP mund të mbyllen

0
Është paralajmëruar mbyllja e disa programeve të studimeve në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. Së fundi është hapur konkursi...

Ky ishte Omer Muhtar, luani i shkretëtirës që doli kundër pushtimit

0
Kanë kaluar 88 vite nga ekzekutimi Omer Muhtarit, njërit prej figurave heroike të rezistencës libiane gjatë periudhës së okupimit italian të Libisë,...

“Bursat nga qielli”, miliarderi befason qindra studentë në ditën e diplomimit

0
Kushdo që ka mbaruar studimet me vështirësi financiare e kupton se borxhet e marra për të paguar universitetin nuk janë të lehta...

Gjuha shqipe zyrtarisht në të gjitha shkollat publike në Macerata të Italisë

0
Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka bërë të ditur se nga ky vit mësimi i gjuhës shqipe do të...