Azerbajxhani çliron 13 fshatra të tjerë nga pushtimi armen

Ushtria Azerbajxhanase ka çliruar 13 fshatra të tjerë në rrethin Jabrayil nga pushtimi armen, njoftoi të hënën presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, raporton Anadolu Agency (AA).

“Fshatrat Soltanli, Emirvarli, Mashanli, Hasanli, Alikeykhanli, Gumlag, Hajili, Goyerchinveysalli, Niyazguzlar, Kechel Memmedli, Shahvelli, Haji Ismayilli dhe Isagli në rrethin Jabrayil janë çliruar. Karabaku është Azerbajxhan!”, shkroi Presidenti i Azerbajxhanit Aliyev në Twitter.

“Këto veprime të urryera kanë shkaktuar të vdekur dhe të plagosur. Ushtria e Azerbajxhanit u hakmor me të drejtë dhe çliroi disa vendbanime”, shtoi Aliyev.

Ai tha se forcat e armatosura të Armenisë kanë shkelur haptazi armëpushimin humanitar të dakorduar dhe që nga ora 00:02 e 18 tetorit, po përdorin artileri të rëndë duke sulmuar zonat e banuara të Azerbajxhanit dhe pozicionet luftarake.

Armëpushimi, i dyti që nga fillimi i luftimeve rreth Malësisë së Karabakut, u njoftua të shtunën dhe hyri në fuqi pikërisht në mesnatë (ora 20:00 sipas kohës të Evropës Qendrore).

Marrëveshja e armëpushimit midis Azerbajxhanit dhe Armenisë u arrit pasi armëpushimi humanitar i mëparshëm më 10 tetor, që kishte për qëllim lejimin e shkëmbimit të të burgosurve dhe të vrarëve, u shkel disa orë më vonë nga sulmet e raketave armene në qytetin e Azerbajxhanit Ganja, në të cilat u vranë 10 persona dhe 35 të tjerë u plagosën.

Konflikti në Malësinë e Karabakut

Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Malësinë e Karabakut, territor i njohur ndërkombëtarisht i Azerbajxhanit.

Rreth 20 për qind e territorit të Azerbajxhanit ka mbetur nën okupimin ilegal të Armenisë për rreth tre dekada.

Grupi i Minskut i OSBE-së, i bashkëkryesuar nga Franca, Rusia dhe SHBA, u formua në vitin 1992 për të gjetur një zgjidhje paqësore të konfliktit, por pa rezultat. Një armëpushim u dakordua në vitin 1994.

Disa rezoluta të OKB-së dhe shumë organizata ndërkombëtare kërkojnë tërheqjen e forcave pushtuese nga tokat e Azerbajxhanit.

Fuqitë botërore duke përfshirë Rusinë, Francën dhe SHBA-të kanë bërë thirrje për një armëpushim të ri. Ndërkohë, Turqia ka mbështetur të drejtën e Azerbajxhanit për vetëmbrojtje duke kërkuar tërheqjen e forcave pushtuese të Armenisë.