Anulohet dënimi me vdekje ndaj Muhamed Mursit dhe shokëve

KAJRO (AA) – Gjykata në Egjipt ka anuluar dënimin me vdekje në rastin “Bastisje të burgjeve” të presidentit të parë të zgjedhur të vendit Muhammed Mursi i cili u përmbys nga pushteti me anë të grusht shtetit, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmeve me te reja nga mediat egjiptiane, Gjykata ka pezulluar edhe vendimin per denim me vdekje ndaj presidentit te pare te zgjedhur me vota.

Muhamed Mursi eshte burgosur ne vitin 2013, kur edhe filluan tentativat per destabilizimin e vendit nga oponentet e tij. /MESAZHI/