Rajon dhe Botë

Lajmet

SPORT

VIDEO

Artikuj

Bamirësi përnjëmend apo tregti me varfërinë?

0
Nga Rejhan Neziri Të gjitha fetë, sigurisht që edhe feja jonë islame, ndër mësimet bazë e kanë edhe bamirësinë. Kjo nënkupton ekzistimin e varfërisë, e...

Kanceri i qafës së mitrës, parandalimi dhe simptomat

0
Shkruar nga : Albina Selmanaj  Çdo vit, java e fundit e janarit i kushtohet vetëdijesimit së kancerit të qafës së mitrës. Kanceri i qafës së...

Si mund të lidhen me luftën e pesë e kusur shekujve...

0
Shkruan Edi Rama - Kryeministër i Shqipërisë 🇦🇱🤝🇹🇷 Dje, duke komentuar vizitën e presidentit të Republikës së Turqisë, disa miq këtu nuk u kursyen në...

Jetë / Shëndetësi

Hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese, nga ora 22:00 ndalohet lëvizja e qytetarëve

0
Sot në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja kufizuese kundër coronavirusit, të cilat...

Masat e reja anti-COVID, që hyjnë në fuqi nga nesër

0
Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike, në të cilën ndër të tjera...

Pse është e domosdoshme që t’i nxirrni fëmijët në natyrë 40 minuta në ditë?

0
Koha e shtuar e fëmijëve para ekraneve gjatë pandemisë, ka ndezur apele për ndërveprim më...

Fëmijët ndryshojnë sjelljen e të ushqyerit pas infektimit me Covid, sipas ekspertëve

0
Ekspertët thonë se gjithnjë e më shumë fëmijë po bëhen ngrënës më të zellshëm pas...

Ky ilaç që e pimë shpesh mund të shkatërrojë mëlçinë

0
Këto janë simptomat e ndjeshmërisë, alergjive dhe helmimit me paracetamol – është e rrezikshme për...

Teknologji

Për herë të parë në histori, veturat elektrike shitën më shumë...

0
Shitjet e veturave elektrike po rriten kryesisht për shkak të stimujve për të blerë në shumë vende evropiane. Në Evropë, në dhjetor 2021, pjesa e...

Kuriozitete

Blloku 2.7 ton i akullit qëndron “pezull” mbi Portin e Sidneit

0
Krijuesit e performacës thonë se duan të kthejnë vëmendjen ndaj ndryshimeve klimatike Një bllok akulli 2.7 tonësh është vendosur mbi portin e Sidneit për t’u...

Dëborë në Sahara

AUTO

Subaru zbulon një makinë elektrike garash me 1,073 kuaj fuqi

0
Subaru është ende i ri për makinat elektrike, por kjo nuk po e pengon prodhuesin të zbulojë projekte më ambicioze. Mediat e huaja raportojnë se...

Opinione

Receta e ditës