Turshi e përsosur: Patëllxhan në vaj ulliri me erëza

Periudhat e ftohta kanë sjellë çdoherë nevojën për ruajtjen e ushqimeve në kohërat e mëhershme.

Kësisoj, një proces i tillë në kulturën shqiptare është emërtuar “turshi”, e që ende vazhdon të ndiqet një traditë e tillë.

E një ide për futje në turshi është edhe patëllxhani në vaj ulliri, e cila po konsiderohet si më e përsosura.

Përbërësit:

2 patëllxhanë të vegjël;

– kripë;

– piper;

– 2 dl vaj ulliri;

– një grusht ullinj;

– 3 thelpinj hudhre;

– majdanoz apo fletë selinoje;

– pak spec djegës (opsionet: spec djegës i kuq i bluar apo i grirë i freskët, i shtypur djegës),

– një lugë uthull balsami

Përgatitja:

Patëllxhanët lani mirë dhe pritni në rrathë.

Tepsinë lyejeni me vaj dhe nxeheni në furrë.

Nxirrni rrathët e radhitur, pastaj qitni kripë dhe spërkatni me pak vaj ulliri.

Piqni rreth 20 minuta në 250 gradë Celsius.

Në kavanoz qitni vaj, patëllxhanin e pjekur dhe përbërësit e tjerë.

Shtoni gjysmë luge të vogël kripë dhe piper.