Tërmet i fuqishëm, goditen katër shtete

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.1 i shkallës Rihter ka goditur ditën e sotme Afganistanin.

Tërmeti kishte epiqendrën në rajonin malor Hindu Kush në Afganistan, në një thellësi prej 210 km.

Zyrtarët në Kabul thanë që po vlerësonin dëmtimin në zonat përreth epiqendrës dhe deri më tani nuk ka raportime për të vdekur.

Dridhje të forta u ndjenë edhe në Pakistan.

Waseem Ahmad, zëdhënës i Autoritetit Kombëtar të Menaxhimit të Fatkeqësive në Islamabad, vlerësoi se tërmeti ishte me madhësi 6.4.

Dridhjet u ndjen gjithashtu në shtetin malor Kashmir të Indisë, ku njerëzit nxituan të dilnin nga shtëpitë dhe zyrat e tyre.