Ronaldo tek Juventusi, zbulohen shifrat që do përfitojë Reali dhe portugezi

Pas nëntë vjetësh tek Reali i Madridit, Cristiano Ronaldo po largohet nga gjigandi i futbollit botëror për klubin italian të Serie A, Juventus.

Sipas burimeve të “Forbes” marrëveshja vlen të paktën 340 milionë dollarë për katër vjet.

Shifrat përfshijnë një tarifë prej 120 milionë euro që i takon Realit dhe një rrogë neto vjetore për Ronaldo që shkon afërsisht 30 milionë euro.

Bazuar në normën më të lartë tatimore të Italisë, paga e re bruto e Ronaldos barazohet me 64 milionë dollarë, një ulje pagash nga 66 milionë dollarë që pritej ta kishte bërë këtë sezon të ardhshëm në pagë dhe bonus nëse ai qëndroi në stadiumin “Santiago Bernabéu”. Kjo mbetet prapa pagës bruto të Lionel Messit (84 milionë dollarë) dhe Neymar (73 milionë dollarë), të cilët të dy arritën marrëveshje të reja vitin e kaluar nga klubet e tyre përkatëse, Barcelona dhe Paris Saint-Germain.

Asnjë futbollist nuk është i afërt me Ronaldon në aspektin e fitimeve të miratuara. Me 47 milionë dollarë që fiton jashtë fushave nga miratimet, paraqitjet dhe licencat, ai është ende në rrugën e duhur për të siguruar të paktën 111 milionë dollarë gjatë sezonit të ardhshëm, mjaftueshëm për ta mbajtur atë futbollisti i dytë më i paguar në botë.

Ky veprim shënon fundin e një qëndrimi të jashtëzakonshëm për Ronaldon në Bernabeu, ku futbolli 33-vjeçar portugez u bë golashënuesi kryesor i të gjitha kohërave të klubit, fitoi katër nga pesë çmimet e tij të Topit të Artë dhe e udhëhoqi Real Madridin në katër Champions Titujt e ligës.

Ndoshta kjo është arsyeja pse pagesa e tij e transferimit mbajti lart. Nëntë vjet më parë, Real Madridi i pagoi Manchester United ekuivalenti i 133 milionë dollarëve në dollarët e sotëm për Ronaldon. Sot, ekipi rikuperoi atë plus 7 milionë dollarë nga Juventusi.

Juventusi është klubi më i spikatur i Italisë, por nuk mund t’i afrohet portës dhe platformës së Real Madridit. Rezultati i fundit i Forbes për ekipet më të vlefshme të futbollit në botë renditet e dyta me 4.088 miliardë dollarë, një hije prapa Manchester United, ndërsa Juventusi renditet i nënti në 1.472 miliardë dollarë. Të ardhurat e Realit ishin 735 milionë dollarë, krahasuar me 442 milionë dollarë për Juventusin.

Ky veprim është shkaktuar nga një mosmarrëveshje me presidentin e Madridit, Florentino Perez, lidhur me një kontratë të re, me Ronaldon që ka rënë pas rivalëve Lionel Messi dhe Neymar në aspektin e pagimit të pagës. Shikimi i Forbes muajin e kaluar në atletët më të paguar në botë kishte Ronaldo në vendin e tretë, pas Floyd Mayweather dhe Messi.

Në një deklaratë për mediat, Reali i Madridit tha: “Real Madrid dëshiron të komunikojë se kemi dëgjuar dëshirën dhe kërkesën e shprehur nga lojtari Cristiano Ronaldo dhe kemi rënë dakord për transferimin e tij te Juventus FC”.

Ronaldo është një ekonomi një njeri, falë rolit të tij si personaliteti dominues në sportin më të madh të botës. Ai ka më shumë se 300 milionë pasues në Facebook, Twitter dhe Instagram, dhe vetëm faqja e tij personale në Facebook ka 122 milionë tifozë, 20 milionë më shumë se çdo person tjetër në planet. Ai siguroi 474 milion dollarë në vlerë për sponsorët e tij gjatë 12 muajve të fundit në llogaritë e tij të mediave sociale, sipas të dhënave nga firmë kërkimore Hookit. Nike lifer edhe gjeneruar 216 milion dollarë në vlerë për “Adidas” në mediat sociale, në sajë të posteve në të cilat Ronaldo kishte veshur uniformën e tij Real Madrid, i cili përfshin logon Adidas ‘Tre Stripes”.

Facebook është në bisedime me Ronaldon për një seri origjinale në platformën e saj të Facebook Watch, sipas Variety. Marrëveshja mund të jetë me vlerë sa më shumë se 10 milionë dollarë për një seri dokumentare 13-episodesh.

Përpara këtij transferimi, Ronaldo nënshkroi një marrëveshje me Shoqatën Volunteer Italiani, Shoqata Italiane e Vullnetarëve të Gjakut. Marrëveshja me laboratorin e SHBA Abbott, i cili ka të drejtën për një fushatë mbarëbotërore, do të shohë se imazhi i tij përdoret për të promovuar dhurimin e gjakut në të gjithë vendin. /Ora News

SHPËRNDAJE