Nis takimi Thaçi-Vuçiq

Ka filluar në Bruksel takimi ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atij të Serbisë, Aleksander Vuçiq.

Ky takim i cili do të ndërmjetësohet nga Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të zhvillohet në kuadër të fillimit të dialogut final për arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan lajmi.net.

Para fillimit të takimit të përbashkët, të dy presidentët janë pritur në takime të ndara nga Mogherini.

Vlen të theksohet se Thaçi dhe Vuçiq takohen për herë të dytë këtë vit në të njëjtin format, ndërkaq është takimi i parë në kuadër të fazës finale të dialogut për normalizmin e raporteve Kosovë-Serbi.

SHPËRNDAJE