Merkel refuzon praninë në Davos për të dytin vit radhazi

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka refuzuar praninë për të dytin vit radhazi në samition vjetor botëror të biznesit dhe të elitës politike në qytetin turistik zviceran të Davosit, deklaroi sot një zëdhënësi i saj.

Në vend të kancelares, ministri gjerman i Financave, Wolfgang Schaeuble dhe ministrja e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen pritet të jenë në listën e 2 500 pjesëmarrësve në Forumin Ekonomik Botëror.Nën moton e lidershipit të përgjegjshëm dhe mbikqyrës, forumi i këtij viti do të përfundojë në të njëjtën ditë kur republikani Donald Trump do të betohet si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

SHPËRNDAJE